Ustrzyki Dolne
środa, 29 lipca 2020

Znów pół tysiąca zakażeń

Znów pół tysiąca zakażeń<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Środa, to kolejny dzień w którym zakażenia koronawirusem w kraju przekroczyły pół tysiąca. Zmarło 12 osób, wśród nich jest mieszkaniec Przemyśla. W naszym województwie zdiagnozowano ponad 20 dodatnich wyników, wśród zakażonych jest opiekunka z przedszkola w Przemyślu.

„Mamy 512 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (183), małopolskiego (102), mazowieckiego (43), łódzkiego (30), pomorskiego (28), podkarpackiego (23), lubelskiego (18), dolnośląskiego (17), wielkopolskiego (14), zachodniopomorskiego (12), kujawsko-pomorskiego (10), lubuskiego (10), podlaskiego (7), opolskiego (5), świętokrzyskiego (5) i warmińsko-mazurskiego (5).” - poinformowało dziś rano Ministerstwo Zdrowia.

„Z przykrością informujemy o śmierci 12 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 73-M, 56-M Poznań, 72-M Radomsko, 33-M Łódź, 69-M, 63-M, 75-M Wrocław, 67-M Łańcut, 76-M Białystok, 76-M Płock, 71-M, 90-M Radom. Większość osób miała choroby współistniejące.”

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 54 207 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 37 608 oraz dodatkowo inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 16 599.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostają 43 osoby, 2281 poddanych  jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 327 osób - informuje Adam Sidor. - Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 79 osób. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1230 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 763 osoby wyzdrowiały. Odnotowano 61 zgonów.

Niestety 29 lipca w Centrum Medycznym Szpital w Łańcucie zmarł 67-letni mieszkaniec Przemyśla.

Kolejnych 15 osób, które wyzdrowiało to 11 mieszkańców powiatu jarosławskiego, 2 osoby z powiatu łańcuckiego oraz po jednej osobie z powiatu przeworskiego i miasta Przemyśla.

Dziś WSSE potwierdziła 23 nowe przypadki, wśród nich jest: 7 osób z powiatu jarosławskiego w tym cztery kobiety i trzech mężczyzn ( izolacje i hospitalizacja), 5 osób z miasta Przemyśla w tym cztery kobiety i mężczyzna (hospitalizacja i izolacje), 3 kobiety z powiatu przemyskiego (hospitalizacje i izolacje), 3 mężczyzn z powiatu niżańskiego (izolacje), 3 osoby z powiatu przeworskiego w tym dwie kobiety i mężczyzna (izolacje), kobieta z powiatu rzeszowskiego (izolacja) oraz kobieta z powiatu stalowowolskiego (hospitalizacja).

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie prawie 500 osób jest powiązanych z ogniskami w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, ogniskiem w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu, ogniskiem rodzinnym w jednej z miejscowości powiatu oraz z ogniskiem w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu. Ta liczba obejmuje również osoby spoza powiatu jarosławskiego, ale powiązane z tymi ogniskami.

Najwięcej zakażeń stwierdzono w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu, gdzie wynik dodatni potwierdzono u 286 osób, w tym u 201 pracowników oraz 85 osób z kontaktu. W zorganizowanym punkcie „walk thru” przebadano łącznie 960 pracowników – wykryto 117 zakażeń.

Ponadto w dniu 22 lipca, badaniami przesiewowymi objęto 300 pracowników Zakładu Monedelez w Jarosławiu, odnotowano 15 wyników pozytywnych. Od dnia 24 lipca nie odnotowano w zakładzie wyników dodatnich.

W dniu 27 lipca Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu uzyskał informację o dodatnim wyniku u jednej z opiekunek w przemyskim przedszkolu. Placówka została tymczasowo zamknięta a dyrekcja wdrożyła wszystkie obowiązujące wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz MEN. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia ustalono też wszystkie osoby z kontaktu, które zostały objęte kwarantanną i wytypowane do badań. Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku.

W ognisku powiązanym z zachorowaniami na kolonii w Rabce Zdroju, na dzień 18 lipca wynik dodatni potwierdzono u 14 osób, w tym 5 opiekunów, 5 uczestników kolonii i 4 osób z kontaktu (zachorowania dotyczą mieszkańców powiatów: tarnobrzeskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego i miasta Tarnobrzeg). Nie odnotowano wyników dodatnich od dnia 25 lipca.

Obecnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 44 416, zmarło już 1 694 osób.

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów