Ustrzyki Dolne
środa, 20 września 2017

Dlaczego w leskim gimnazjum wciąż nie ma podręczników?

Dlaczego w leskim gimnazjum wciąż nie ma podręczników?<br/>fot. www.swiatwiedzy.pl
fot. www.swiatwiedzy.pl

Rok szkolny 2017/2018 jest pierwszym rokiem wprowadzania w życie nowych założeń reformy edukacji. Jak się okazuje nie wszystkie placówki jeszcze dostarczyły je swoim uczniom.

Do redakcji Gazety Bieszczadzkiej zadzwoniła mama jednej z uczennic leskiego gimnazjum zdenerwowana faktem, że dzieci jeszcze nie mają podręczników. - Dziś mamy 20 września, a gmina nadal nie zakupiła książek dla uczniów. To jest skandal. Za jakiś czas zacznie się sezon chorobowy i potem każdy się dziwi, że leskie gimnazjum najgorsze na Podkarpaciu. Tylko co ta młodzież na lekcjach może robić bez książek? – opowiada zdenerwowana matka leskiej gimnazjalistki.

W tej sprawie, skontaktowaliśmy się z dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Lesku. - Podręczniki będą najpóźniej w przyszłym tygodniu w poniedziałek. My jako szkoła niestety nie mamy na to wpływu – przekonuje Ireneusz Benewiat, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lesku.

Dyrektor tłumaczy, że szkoła nie może zamówić książek wcześniej, niż wtedy, kiedy jest decyzja burmistrz Leska o środkach na koncie budżetowym. - Tak wygląda proces zamawiania. Zamawiam wtedy, kiedy taką decyzję mam. Wydaje mi się, że wydawnictwa też mają sporo pracy, ponieważ tych zamówień też trochę wpłynęło. Rozmawiałem z wydawnictwem i zapewniali mnie, że do końca tygodnia podręczniki już będą – uspokaja dyrektor.

Jak dokładnie przebiega proces pozyskania środków na podręczniki zapytaliśmy Dyrektora Leskiego Centrum Edukacji, Sportu i Promocji. - Szkoły prowadzone przez osoby fizyczne składają wnioski o udzielenie dotacji na podręczniki z odpowiednim rozbiciem na klasy itd. Z kolei szkoły podstawowe prowadzone przez gminę składają informację na podstawie, której gmina zbiorczo opracowuje jeden wniosek i przedkłada go do Kuratora Oświaty, czyli wojewodzie celem uzyskania dotacji. Ostatni wniosek, który do nas wpłynął to było 15 lipca. Ze względu na to, że to dotacja celowa musieliśmy wszystko przeliczyć i już 17 lipca złożyliśmy wniosek elektronicznie i pocztą wysłaliśmy do wojewody. Wojewoda ma 30 dni na przekazanie środków do gminy. Fizycznie środki wpłynęły dopiero 29 sierpnia. Szkoły nad tymi podręcznikami pracują już od czerwca. Są umówieni z wydawnictwami w sprawie ilościowej itd., ale nie można wydatkować środków, jeżeli nie ma tego w planie finansowym, ponieważ to jest naruszenie dyscypliny finansów publicznych – tłumaczy Tomasz Wojtanowski.

Nowe założenia reformy edukacji mówią o tym, że trzy roczniki szkoły podstawowej: I, IV oraz VII klasa (ta ostatnia utworzona po raz pierwszy w tym roku), otrzymają zupełnie nowe książki, czyli podręczniki i ćwiczenia, zgodne z wprowadzaną podstawą programową. Pozostałe roczniki SP: II, III oraz V klasa otrzymają podręczniki z poprzednich lat i nowe ćwiczenia.

Bezpłatnie książki do szkoły otrzymają także dwa roczniki, które nie zostały objęte dotacją w zeszłym roku, a więc: VI klasa SP i III klasa gimnazjum. Podsumowując rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjum będą musieli zakupić tylko książki do religii lub etyki, ewentualnie do nauki drugiego języka obcego, którego najczęściej naukę rozpoczyna się w klasie czwartej.

 

autor: kj