Ustrzyki Dolne
czwartek, 18 czerwca 2020

Egzamin ósmoklasisty na finiszu!

Egzamin ósmoklasisty na finiszu!<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Zgodnie z harmonogramem uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminów końcowych w dniach 16- 18 czerwca. Piszą kolejno język polski, matematykę oraz wybrany nowożytny język obcy. - Uczniowie byli tak za sobą stęsknieni, że stres nieco się rozpłynął – opowiada pani Joanna, pedagog szkolny z Zespołu Szkół w Lutowiskach.

W tym roku do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło w całej Polsce prawie 348 tys. uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Odbył się on w wyjątkowych warunkach, a zarówno uczniów jak i nauczycieli obowiązywały specjalne procedury związane z bezpieczeństwem podczas pandemii. Dotyczyły one m.in. zachowania 1,5 m. odległości między zdającymi w salach egzaminacyjnych, zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk i ławek oraz nieużywania wspólnych przyborów do pisania.

- W naszej szkole odbyło się specjalne szkolenie dla nauczycieli będących w komisjach egzaminacyjnych. Uczniowie 3 tygodnie przed egzaminami zostali poinformowani o procedurach związanych z bezpieczeństwem podczas egzaminu na stronie internetowej szkoły – mówi Elżbieta Kosmecka, wychowawczyni klasy ósmej ze szkoły w Lutowiskach. – Jako wychowawca zorganizowałam również telekonferencję za pośrednictwem platformy Zoom, podczas której omawialiśmy przebieg egzaminu, a uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Mogli się również kontaktować z nami – wychowawcami - mailowo i telefonicznie, by rozwiać wszelkie wątpliwości – dodaje.

– Egzamin przebiegł sprawnie, z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa. A stres? Uczniowie byli tak za sobą stęsknieni i złaknieni kontaktów społecznych, że stres nieco się rozpłynął – opowiada pani Joanna, pedagog szkolny z Zespołu Szkół w Lutowiskach.

W tym roku egzamin miał nową formułę, kładącą większy nacisk na zadania otwarte. – Warto pamiętać, że egzamin ósmoklasisty to egzamin, który jest zgodny z nową podstawa programową, ale też zgodny z inną filozofią podejścia do egzaminów, czyli odejściem od czegoś, co kiedyś nazywano „pisaniem pod klucz” – podkreślał wiceminister edukacji Maciej Kopeć. – W przypadku języka polskiego do uzyskania jest aż 70 procent punktów za zadania otwarte, w przypadku matematyki to połowa punktów – dodał wiceszef MEN.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół i ogłoszone  31.07.  Arkusze egzaminacyjne są publikowane na stronie  internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

 

autor: AW