Ustrzyki Dolne
piątek, 22 marca 2019

Młodzi znają się na pożarnictwie

Młodzi znają się na pożarnictwie<br/>fot. UM Ustrzyki Dolne
fot. UM Ustrzyki Dolne

Ponad dwudziestu uczniów z terenu gminy Ustrzyki Dolne wzięło udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Młodzież zmagała się z pytaniami zakresu przyczyn i skutki powstawania pożarów czy technicznego wyposażenia jednostek.

Tegoroczny Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej odbywa się pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Eliminacje na szczeblu gminnym odbyły się 15 marca w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych.

W konkursie wzięli udział uczniowie VI, VII, VIII klas szkół podstawowych, III klasy gimnazjum oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z gminy Ustrzyki Dolne. Biorą w nim udział głównie młodzi ludzie zainteresowani tematyką pożarnictwa. Celem turnieju jest pogłębianie wiedzy, która pomoże poznać przyczyny oraz skutki powstawania zagrożeń.

Do eliminacji przystąpiło 23 uczniów. Uczestników przywitała Katarzyna Sekuła, zastępca burmistrza. Konkurs został zorganizowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych oraz Urząd Miejski w Ustrzykach Dolnych. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

I grupa - uczniowie klas I – VI szkół podstawowych

I miejsce – Jędrzej Drożdż
II miejsce – Oliwia Wójtowicz
III miejsce – Julia Janczy

II grupa - uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych i klasy III gimnazjum
I miejsce – Julia Drożdż
II miejsce – Miłosz Feculak
III miejsce – Wiktoria Zubilewicz

III grupa - uczniowie szkół ponadpodstawowych
I miejsce – Maciej Feculak
II miejsce – Klemens Lenard
III miejsce – Piotr Bodnar

Uczniowie, którzy wzięli udział w turnieju musieli poznać specjalistyczną wiedzę z zakresu pożarnictwa, w tym przyczyny i skutki powstawania pożarów i innych zagrożeń. Zgłębiali również wiedzę z innych dziedzin pożarnictwa jak na przykład wyposażenie techniczne jednostek, normy prawne i zasady działania wszystkich elementów składających się na system ochrony przeciwpożarowej. Na teście pojawiły się również pytania z historii ochrony przeciwpożarowej w kraju i na świecie.

Jak podkreślają organizatorzy źródłem wiedzy potrzebnej w turnieju są zarówno materiały dostępne w jednostkach straży pożarnej (zawodowej jak i ochotniczej), ale również prasa specjalistyczna, publikacje książkowe, publikacje internetowe, wiadomości pozyskane od osób zajmujących się ochroną przeciwpożarową. Co ważne atutem może się okazać własne doświadczenie z tego zakresu.

autor: oprac.paba
źródło: UM Ustrzyki Dolne