Ustrzyki Dolne
sobota, 10 marca 2018

Pracownia robotyki otwarta!

Pracownia robotyki otwarta!

Jak zaprogramować robota z klocków LEGO by sam układał kostkę Rubika i próbował „odgryźć” palec dyrektorowi biura prasowego firmy Pratt & Whitney Rzeszów? Taką wiedzą mogą się pochwalić uczniowie ustrzyckiej „jedynki”, którzy już przetestowali prezenty od Fundacji Wspierania Edukacji.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych, odbyło się uroczyste otwarcie pracowni robotyki. Teraz uczniowie szkoły, dzięki zastosowaniu nowej technologii, specjalnie skonstruowanych klocków LEGO i innych materiałów mogą zaprogramować prawie wszystko.

Szkoła, dzięki pomocy gminy Ustrzyki Dolne, dla swoich uczniów przygotowała odpowiednią pracownię, do której sprzęt kupiła Fundacji Wspierania Edukacji przy Dolinie Lotniczej wspierana przez firmę Pratt & Whitney Rzeszów. Fundacja, która od kilku lat w Ustrzykach Dolnych organizuje zajęcia z Politechniki Dziecięcej – teraz Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego, ufundowała sprzęt do nauki oprogramowania oraz przeszkoliła nauczycieli. Firma Pratt & Whitney Rzeszów – dawniej WSK Rzeszów, ufundowała nowoczesne komputery.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor SP nr 1 Krystyna Jasińska, która powiedziała, że pomysłodawcą utworzenia w szkole pracowni robotyki jest nauczycielka Lucyna Lupa. - To pani Lucyna zaczęła się pasjonować robotyką i zgłębiała wiedzę na ten temat – mówiła dyrektor Jasińska. - Swoją pasją zaraziła uczniów i nauczyciela informatyki Bartłomieja Sochę, który razem z nią będzie się opiekował pracownią. Oboje są ludźmi pełnymi energii, a zajęcia z robotyki prowadzone są już w przedszkolach – mówiła i podziękowała też wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia pracowni. - W imieniu całej społeczności szkolnej bardzo za to dziękuję – mówiła.

Andrzej Czarnecki, dyrektor biura prasowego Pratt & Whitney Rzeszów przypomniał, że jego firma od lat wspiera edukację, a szczególnie inwestycje w nowe technologie. - Przemysł jest teraz uzależniony od robotyki i cieszymy się, że w Ustrzykach Dolnych edukacja jest zaplanowana właśnie w ten sposób, a działania dotyczące nowych technologii profesjonalne. Od początku czuliśmy, że nas tu chcecie i dlatego tu jesteśmy. Cieszymy się, że tutaj młodzież, robi rzeczy, które ją inspirują do dalszego rozwoju – mówił dyrektor i żartował, że jest dumny z młodzieży, która potrafi w taki sposób zaprogramować robota, że ten chciał mu odgryźć palec.

W otwarciu pracowni, oprócz uczniów i nauczycieli wzięli udział przedstawiciele Fundacji Wspierania Edukacji przy Dolinie Lotniczej, firmy Pratt & Whitney Rzeszów, Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oraz Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

(cały tekst w GB 06)

FOT. KATARZYNA ZADWORNA

 

Pracownia robotyki otwarta!
Pracownia robotyki otwarta!
Pracownia robotyki otwarta!
Pracownia robotyki otwarta!
Pracownia robotyki otwarta!
Pracownia robotyki otwarta!
autor: paba