Ustrzyki Dolne
środa, 8 kwietnia 2020

Próbne matury już za nami...

zdjęcie ilustracyjne<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

2 kwietnia o godz. 09:00 uczniowie ostatnich klas szkół średnich rozpoczęli dobrowolny, próbny egzamin maturalny przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W związku z panującą pandemią koronawirusa, próbny egzamin dojrzałości odbył się w zupełnie innych warunkach niż do tej pory. - Nie wiemy jak będą wyglądać egzaminy, jak dostaniemy się na studia - martwimy się - przyznają ustrzyccy maturzyści.

W obecnej sytuacji, kiedy szkoły są zamknięte, a nauczanie odbywa się w trybie online, również próbny egzamin maturalny odbył się w formie innej niż zwykle. Uczniowie ostatnich klas szkół licealnych oraz techników od 2 kwietnia do dziś, czyli 8 kwietnia, mierzyli się z próbnym egzaminem dojrzałości. Tak jak i egzamin ósmoklasisty, i ten odbył się zdalnie. Uczniowie przebywając w swoich domach, przy pomocy internetu, podjęli się rozwiązania zadań przygotowanych przez CKE. Jak podało CKE na Twitterze próbna matura jest dobrowolna, daje uczniowi możliwość sprawdzenia się, oraz nie jest na ocenę.

Arkadiusz Lupa, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych mówi, że każda próba przeprowadzenia egzaminu jest potrzebna. - Natomiast jest to dość trudne w takim zakresie jak to dzisiaj przebiega, no ale na dziś innej możliwości nie ma. Możemy tylko i wyłącznie z tego skorzystać i to właśnie proponujemy uczniom – mówi dyrektor.

Obecnie dyrekcja liceum nie ma informacji ilu maturzystów skorzystało z internetowego egzaminu. - Takie informacje będziemy mieć dopiero po zamknięciu cyklu matur. Dla nas jest to jednak kolejna próbna matura, gdyż do tej pory wykonaliśmy już dwa próbne egzaminy – dodaje dyrektor.

Dyrektor Lupa czeka również na decyzję MEN (we Francji odwołano matury), dotyczącą właściwego egzaminu dojrzałości. - Myślę, że nie będą one przeprowadzone w takiej formie. Dyrektor CKE wypowiadał się na ten temat i mówił, że nie przewiduje takiej sytuacji. Natomiast sytuacja jest rozwojowa, są organy podejmujące decyzję, a my te decyzje wdrażamy i wykonujemy.

Co o egzaminie myślą maturzyści?
Maturzyści mówią, ze arkusze egzaminacyjne były dostępne na stronie CKE o odpowiednich godzinach, a forma arkusza była identyczna jak matury właściwej. - Pytania nie były trudne, poziom był porównywalny do wcześniejszych próbnych matur, które pisaliśmy w tym roku - mówi tegoroczna ustrzycka maturzystka Jagoda Dworak. - Była to matura nieobowiązkowa, nie musieliśmy jej pisać, jednak duża część osób, w tym ja, zdecydowaliśmy się to zrobić.

Jednak arkusze do języka polskiego, które czekały na uczniów na stronie CKE, nie były nowe. Młodzież dostała „odświeżony” zestaw zadań z czerwca 2015 roku, czyli poprawkowej sesji maturalnej. - Byliśmy niemiło zaskoczeni. Oczekiwaliśmy, że będziemy mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując nowe zadania, a otrzymaliśmy takie, z którymi wielu nas, miało styczność wcześniej. Uważam, że taka próba była zbędna, gdyż te matury nie wniosły nic nowego dla nas, a CKE nie stanęła na wysokości zadania, bo zostały zmienione jedynie daty na gotowych pakietach maturalnych – mówi maturzystka.

Uczniowie dodają, że trochę ich stresuje to, że nadal nie wiedzą jak będzie wyglądać właściwy egzamin. - Jest to dla nas niekomfortowa sytuacja, ponieważ każdy zastanawia się, jak będzie wyglądała nasza dalsza droga, kiedy odbędzie się nabór na studia i również w jakiej formie. Osobiście mam nadzieję, że nasze właściwe egzaminy odbędą się w takiej samej formie jak te w latach ubiegłych i w bezpiecznych dla nas warunkach – mówi Jagoda.

Próbna matura 2020 nie jest egzaminem obowiązkowym. Udział w niej biorą uczniowie tylko tych szkół, które zdecydowały się przeprowadzić taki egzamin. Maturzyści mogli pobrać arkusze na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym ze stron internetowych CKE oraz OKE. Następnie rozwiązywali test na komputerze lub drukowali arkusz i uzupełniali go długopisem, na końcu wysyłali zdjęcia arkusza do swojego nauczyciela.

Próbne matury rozpoczęły się 2 kwietnia od egzaminu z języka polskiego. Następnie odbyły się egzaminy z z matematyki, filozofii, fizyki, języka łacińskiego, historii sztuki, języków obcych, biologii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, informatyki, chemii.

 

autor: PWK