Ustrzyki Dolne
czwartek, 20 grudnia 2018

Próbny egzamin ósmoklasistów

Próbny egzamin ósmoklasistów<br/>fot. Pixabay
fot. Pixabay

163 uczniów w terenu gminy Ustrzyki Dolne przystąpiło do próbnego egzaminu ósmoklasisty. Dziś ostatni dzień zmagań egzaminacyjnych – język obcy nowożytny i jeden przedmiot do wyboru.

Próbny egzamin ósmoklasisty trwa trzy dni. Rozpoczął się 18 grudnia i zakończy dziś – 20 grudnia.

- Przystąpiło do niego 163 uczniów w szkołach podstawowych w: Ropience, Ustjanowej, Ustrzykach Dolnych i Wojtkowej. Uczniowie z ustrzyckiej jedynki mieli go 2 tygodnie temu – informuje Zygmunt Krasowski, kierownik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych. - Jest to egzamin próbny a ten właściwy będzie w kwietniu. Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.

Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy dni: pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut, drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut, trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).

 

autor: oprac.paba
źródło: UM Ustrzyki Dolne