Ustrzyki Dolne
środa, 21 września 2016

Rozmowy o patriotyzmie

Rozmowy o patriotyzmie<br/>fot. Wioletta Machowska
fot. Wioletta Machowska

W Bieszczadzkim Zespole Szkół Zawodowych im. L. Wałęsy odbyło się spotkanie z ks. dr Stanisławem Dyndałem z Legii Akademickiej. Poświęcone ono było działalności Legii, a tym samym zachęcenie uczniów do udziału w różnego rodzaju szkoleniach z zakresu obronności i wychowania patriotycznego.

Legia Akademicka to stowarzyszenie, którego historia sięga czasów marszałka Józefa Piłsudskiego. Jej członkowie uczą się obronności, dyscypliny, dbają też o kondycje fizyczną, a do tego o wychowanie religijne i patriotyczne. Legia Akademicka za naczelny cel przyjmuje przekazanie Legionistom umiejętności z zakresu szeroko pojętej wojskowości, obronności i bezpieczeństwa narodowego. Swoje cele realizuje przede wszystkim poprzez praktyczne szkolenia i zajęcia oraz wyrabianie dyscypliny i poczucia obowiązku, a także odpowiedzialności. Te z kolei obejmują zarówno przyswojenie sobie przez członków wojskowego obycia i metod obsługi sprzętu eksploatowanego przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, jak również poprzez regularny rozwój fizyczny i sprawnościowy. W programie ćwiczeń Legii Akademickiej są m.in.: trening musztry indywidualnej, zespołowej i trening fizyczny, przekazywanie wiedzy z podstaw survivalu i radzenia sobie w trudnych warunkach, nauka podstaw udzielania pomocy przedmedycznej a także trening samoobrony.
Działalność Legii Akademickiej oparta jest na kontaktach z Wojskiem Polskim i resortem obrony RP. Legia organizuje wyjścia do jednostek wojskowych, zaprasza na swoje spotkania również wojskowych i pracowników resoru obrony. Chce zapoznać i oswoić młodych ludzi z mundurową częścią naszej rzeczywistości. – Zainteresowała mnie ta propozycja, nie wiem tylko czy dam radę w tych ćwiczeniach. Nie chciałbym jednak kiedyś praktycznie wykorzystać zdobytych tam umiejętności. Myśl, że pod pojęciem patriotyzmu kryje się wartość życia i pracy dla Ojczyzny, a trudno myśleć, a to trzeba zrozumieć, o umieraniu za nią. Trzeba się uczyć i pracować – mówił Wiktor jeden z uczestników spotkania.
Ks. Stanisław Dyndał jest doktorem teologii, pedagogiki i wychowania. Jest podporucznikiem rezerwy. Posiada czarny pas w judo, uczy i wychowuje młodych ludzi poprzez organizowanie obozów wojskowych, promuje wśród nich ideały i wartości, na których od wieków opierała się nasza ojczyzna: Bóg, Honor, Ojczyzna. – Zaprosiłam młodzież na spotkanie z ciekawym człowiekiem. Trudno dzisiaj spotkać kogoś, kto potrafi nie tylko pięknie mówić o patriotyzmie i wychowaniu, a jednocześnie świecić własnym przykładem naukowca, wychowawcy i jednocześnie żołnierza. Myślę, że młodzieży dużo dało to spotkanie – mówiła po spotkaniu jego inicjatorka Wioletta Machowska zastępca dyrektora BZSZ.
Pierwsze szkolenie osób zainteresowanych wstąpieniem w szeregi Ligii Akademickiej odbędzie się w Ustrzykach Górnych w dniach od 30.09. do 02.10.2016r.

 

Rozmowy o patriotyzmie<br/>fot. Wioletta Machowska
fot. Wioletta Machowska
Rozmowy o patriotyzmie<br/>fot. Wioletta Machowska
fot. Wioletta Machowska
autor: msm