Ustrzyki Dolne
sobota, 18 maja 2019

Sukces młodych fizyków z Czarnej

Sukces młodych fizyków z Czarnej<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Aleksy Malawski oraz Mateusz Soszyński wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym Lwiątko. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czarnej zdobyli zaszczytne tytuły „taon”, tym samym wpisując się poczet najlepszych młodych fizyków w kraju.

Ogólnopolski Konkurs Fizyczny Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut. Na pomysł, aby według zasad sprawdzonych w Kangurze zorganizować konkurs z fizyki, wpadli w 2001 roku nauczyciele „uniwersyteckiego” liceum we Lwowie. Nazwa „Lwiątko”, po ukraińsku „Levenja”, pochodzi właśnie od Lwowa. Pomysł podchwyciło I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, któremu ukraińscy organizatorzy zaproponowali rozszerzenie konkursu na Polskę. W 2003 roku próbnie, a później już pełną parą, podjęto się tego zadania.

W latach 2009–2017 konkurs organizowało Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Od 2019 roku organizatorem Konkursu jest Fundacja Akademia Młodych Fizyków.

Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców: „hiperon Ω” – dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów, „kaon” – dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów, „taon” – dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów. Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.

Szkoła Podstawowa w Czarnej Górnej w tym roku, w konkursie wzięła udział po raz pierwszy. Do rozwiązania bardzo trudnych zadań fizycznych przystąpiło 5 uczniów.
Zaszczytne tytuły zwycięzców uzyskało dwóch gimnazjalistów: Aleksy Malawski oraz Mateusz Soszyński uzyskali tytuły „taon”.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w rozwiązywaniu zagadek fizycznych.

 

autor: ED