Ustrzyki Dolne
czwartek, 11 maja 2017

Uczniowie z Wojtkowej poszukiwali skarbów Łuski Bystrego

Uczniowie z Wojtkowej poszukiwali skarbów Łuski Bystrego<br/>fot. SP Wojtkowa
fot. SP Wojtkowa

W trzeciej dekadzie kwietnia, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wojtkowej uczestniczyli w zajęciach terenowych, obozu geologicznego w Bystrem. Poszukiwali Łuski Bystrego, która znana jest z rzadkich minerałów siarczkowych.

Łuska Bystrego, która była miejscem badań, znana jest wszystkim pasjonatom geologii w Polsce. Słynie głównie z rzadkich minerałów siarczkowych, wśród których największe pożądanie kolekcjonerów wzbudzają krystaliczne związki arsenu czyli realgar i aurypigment. Uczniom najbardziej spodobał się diament marmaroski, wyjątkowo klarowny kryształ kwarcu, kształtem przypominający swojego szlachetnego kuzyna.

Po zakwaterowaniu się w ośrodku wypoczynkowym, rozpoczęto zajęcia badawcze w łożyskach potoków Rabski i Jabłonka, przepłukując ławice żwiru, dzieci wybierały lśniące kryształy górskie i poznawały genezę tworów fliszowych. Kolejny obszar poszukiwań geologicznych był oddalony o kilka kilometrów od pierwszego stanowiska, łączyła je ścieżka ekologiczna do rezerwatu „Gołoborze”. Wędrując ścieżką można było obserwować uskoki i przemieszczenia tektoniczne utworów skalnych na Potoku Rabskim oraz typowe gatunki flory buczyny karpackiej. Na drugim stanowisku badawczym, obok ujęcia arsenowych wód mineralnych, obozowiczom po dłuższych poszukiwaniach udało się pobrać z pęknięć tektonicznych podłużne słupki kryształów siarczków arsenowych. Następnie przemieścili się w rejon rezerwatu, gdzie obserwowali rumosz skalny wyjątkowo trwałych piaskowców, jest to najniżej położone gołoborze w Bieszczadach o unikalnej florze porostowej. Na zakończenie dnia odbyły się warsztaty plastyczne, których tematem była flora i fauna Łuski Bystrego. Drugi dzień rozpoczęto od wypełnienia kart pracy, a potem powtórzono badania na stanowisku w widłach potoków tworzących rzekę Hoczewkę. Następnie udano się na pobliskie wzniesienie o nazwie Góra Dzidowa, która charakteryzuje się stromym nachyleniem zboczy z ekspozycją północną. Tam badacze obserwowali florę rzadkich roślin zarodnikowych z dominacją widłaków. Drogę powrotną wytyczyły znaki czerwonej ścieżki spacerowej wijącej się pośród rosłych drzew buczyny karpackiej. Po zejściu z góry prowadzono poszukiwania metodę płukania minerałów z osadów rzecznych , w tym celu uczniowie wykorzystali profesjonalną miskę do poszukiwania złota. Mieli cichą nadzieję na odkrycie tego szlachetnego minerału w osadach dennych Potoku Rabskiego, lecz natrafili jedynie na okruchy pirytu zwanego „złotem głupców”. Wieczorem odbyły się zajęcia rekreacyjno - sportowe, wśród których najwięcej emocji wzbudził mecz piłki nożnej. Ostatni dzień pobytu w rejonie Łuski Bystrego, to odwiedziny grodu Balów czyli miasteczka Baligrodu. Tam obejrzano pamiątki historii II wojny światowej czołg T-34/85 umieszczony na baligrodzkim rynku, małomiasteczkową architekturę zabudowy pierzei rynku. Pełni wrażeń i eksponatów geologicznych udano się w drogę powrotną. Na trasie dzieci obejrzały jeszcze Kamień Leski -  niezwykle oryginalny pomnik przyrody nieożywionej zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Nad bezpieczeństwem uczniów i prawidłowym przebiegiem obozu czuwały panie Małgorzata Roman i Alina Januszczak, zajęcia geologiczne realizował Michał Kaleta.

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach realizacji projektu „Skarby zaklęte w skałach…” z programu grantowego Fundusz Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. w Warszawie, a partnerem - Fundacja Nasza Ziemia.

 

Uczniowie z Wojtkowej poszukiwali skarbów Łuski Bystrego<br/>fot. SP Wojtkowa
fot. SP Wojtkowa
Uczniowie z Wojtkowej poszukiwali skarbów Łuski Bystrego<br/>fot. SP Wojtkowa
fot. SP Wojtkowa
autor: mk


powiązane artykuły: