Ustrzyki Dolne
środa, 18 marca 2020

Wolf Expedition w Bieszczadach

Uczestnicy szkolenia przed cerkwią w Łopience <br/>fot. Karolina Kita
fot. Karolina Kita

Koło Młodych Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa zorganizowało szkolenie, w którym wzięli udział studenci oraz absolwenci z trzech największych wydziałów leśnych w Polsce: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Przed wyruszeniem w teren uczestnicy zostali przeszkoleni z zakresu biologii i ekologii wilka, rozpoznawania tropów zwierząt, metodologii inwentaryzacji dużych drapieżników (wilki, niedźwiedzie i rysie), a także obsługi aplikacji tMap, dzięki której możliwe było odnotowanie wraz z lokalizacją swoich terenowych obserwacji.

Przez tydzień uczestnicy, podzieleni na kilka mniejszych grup, eksplorowali tereny nadleśnictw: Baligród, Cisna, Lutowiska, Stuposiany i Komańcza. Pokonując dziesiątki kilometrów w poszukiwaniu śladów bytowania dużych drapieżników, mieli okazję zaobserwować tropy, odchody oraz ofiary, a także spotkać się oko w oko m in. z wilkami i żubrami.
Wieczorami odbywały się wykłady dotyczące m. in. problemów związanych z atakami wilków na zwierzęta domowe i hodowlane, migracji i rozprzestrzeniania się wilka na sąsiednie rejony, ekspansji tego gatunku na tereny o większym zaludnieniu, historii nazewnictwa w Bieszczadach, jak również pracy bieszczadzkich leśników oraz ich „współpracy” z niedźwiedziami.

Wolf Expedition to znakomita okazja nie tylko do zgłębienia wiedzy z zakresu ekologii dużych drapieżników, ale też poznania uroków podkarpackiej przyrody. Oglądanie tropów może wydawać się nudnym zajęciem, jednak spotkanie śladów niedźwiedzi czy wilków w terenie budzi duże emocje i pozostaje w pamięci na długo.

Patronat merytoryczny nad Wolf Expedition 2020 objął prof. dr hab. Henryk Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Natomiast patronat honorowy nad wydarzeniem - prof. dr hab. Henryk Żybura, dziekan Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, oraz dr inż. Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Szkolenie mogło odbyć się dzięki sponsorom: PGL Lasy Państwowe, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz TAXUS IT sp. z o.o.

Wolf Expedition w Bieszczadach<br/>fot. Wojciech Kędziora
fot. Wojciech Kędziora
autor: MG, WK