Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 13 stycznia 2020

Zbierają na podróż do Warszawy

Zbierają na podróż do Warszawy<br/>fot. http://dialog.org.pl
fot. http://dialog.org.pl

Uczniowie z Bóbrki wzięli udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Szkoła Dialogu”. W jego ramach przeprowadzali wywiady i nakręcili film, dotyczący życia społeczności żydowskiej na naszych terenach. Zostali wyróżnieni i w marcu mają ruszyć na wielką galę do Warszawy. Wyjazd może kosztować nawet 5 tys. zł i młodzież zbiera pieniądze na ten cel.

Uczniowie szkoły Podstawowej im. Józefa Blizińskiego w Bóbrce wzięli udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Szkoła Dialogu”. W ramach swoich działań, które trwały kilka miesięcy, przeprowadzali wywiady, organizowali spotkania, aż wreszcie - nakręcili film na temat życia społeczności żydowskiej na naszych terenach.
10 marca - czeka ich wielkie wydarzenie - gala w Teatrze Wielkim w Warszawie, na której zostaną wręczone nagrody i podziękowania. Niestety na wyjazd potrzeba 5 tys. zł, dlatego uczniowie wraz z opiekunami zdecydowali się na uruchomienie zrzutki na ten cel (Zrzutka - TUTAJ).
- Chcemy, aby uczniowie mogli poznać naszą stolicę dlatego prosimy o wpłaty. Dzięki temu będą czuć, że faktycznie jadą w nagrodę za trud i mnóstwo pracy, która włożyli przy wykonywaniu projektu - mówi Katarzyna Zglenicka, nauczycielka historii w SP w Bóbrce.

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Uczestnicy poznają rolę, jaką ta społeczność odgrywała w ich miastach, lokalną historię, która bardzo często nie jest im znana.

Forum Dialogu już od 11 lat wspiera uczniów w odkrywaniu osobistych losów dawnych członków społeczności lokalnej. Dzięki temu stworzono ogromną bazę przewodników po miejscowościach, ale również przewodników po Polsce wieloetnicznej, wielowyznaniowej i wielokulturowej. Prawdziwymi kustoszami pamięci o naszej historii, są właśnie uczniowie, którzy biorą udział w projekcie.

Program Szkoła Dialogu rozpoczął się w 2008 roku Na podstawie wieloletniego doświadczenia edukacyjnego Forum Dialogu, po latach organizowania warsztatów o tolerancji i trudnych pytaniach w dialogu polsko-żydowskim oraz polsko-żydowskich spotkań młodzieży organizatorzy uznali, że nieznajomość wspólnej historii i wyrosłe przez lata uprzedzenia stanowią najpoważniejszą przeszkodę w dialogu polsko-żydowskim.

Obecnie, gdy program Szkoła Dialogu osiągnął ogólnopolską skalę i co roku bezpośrednio obejmuje swoim zasięgiem około tysiąca uczniów, wiemy, że udało nam się zbudować unikalne przedsięwzięcie edukacyjne, które łączy odkrywanie historii, dekonstruuje uprzedzenia, ale też zachęca do zaangażowania w działania w przestrzeni publicznej własnej miejscowości.

 

autor: paba
źródło: http://dialog.org.pl/