Ustrzyki Dolne
sobota, 11 marca 2017

Znajdź to w czym jesteś dobry! - Młodzież odebrała stypendia.

Znajdź to w czym jesteś dobry! - Młodzież odebrała stypendia.<br/>fot. Magda Kuzar
fot. Magda Kuzar

Ciężka praca i talent to cechy, które charakteryzują młodzież otrzymującą stypendia ufundowane przez gminę Ustrzyki Dolne. Młodzi ludzie, nagrody za ciężką pracę odebrali w czwartek 9 marca.

Najwięcej stypendiów zostało przyznanych za osiągniecie sportowe, ale nie brakowało również młodych ludzi, którzy świetnie radzą sobie w innych dziedzinach, jak np. matematyka czy geografia.
- Mamy świadomość, że należałoby nagrodzić o wiele większą ilość osób, ale mamy ograniczone środki – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. - Mamy bardzo zdolną młodzież, która osiąga sukces, m.in. na polu międzynarodowym czy zdobywając tytuły mistrzów polski w różnych dziedzinach sportu, od sportów zimowych przez trójbój siłowy. Zdajemy sobie sprawę, że stypendia nie są, czymś co pełni decydującą rolę w osiągnięciu sukcesu, ale są swoistą nagrodą za ciężką indywidualną pracę – dodaje burmistrz.

Burmistrz zapowiada, że chce wprowadzić zmiany w regulaminie dotyczącym przyznawania stypendiów, tak aby stworzyć większe szanse dla dzieci i młodzieży uzdolnionej kulturalnie. – Na ten moment są to tak wysokie wymagania, że ciężko im sprostać, a jak wiemy, mamy bardzo zdolną młodzież również w tym kierunku – mówi burmistrz. – Świetnym przykładem jest tutaj genialnie śpiewająca Julita Matuszewska.

W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych oprócz burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza, wiceburmistrz Katarzyny Sekuły i przewodniczącego Rady Miejskiej Bogdana Ferenca – którzy wręczali stypendia - zjawili się trenerzy, nauczyciele oraz dumni i wzruszeni członkowie rodzin. Uroczystość uzupełniały muzyką młode artystki: Sara Wilczak, Julita Marciszewska i Alicja Bator.

Znajdź w sobie pasję!
Przepis na zostanie stypendystą wydaje się być prosty. Wystarczy trzymać się kilku reguł, które układają się w ciąg zdarzeń przyczynowo-skutkowych. - Aby dostać stypendium należy mieć osiągnięcia, żeby mieć osiągnięcia wymagana jest ciężka praca, żeby ciężko pracować trzeba znaleźć swój talent, to z czego jest się dobrym. Później trzeba go dopełniać, kształtować i dążyć do tego, aby być jak najlepszym w tym co się robi. Ja tak zrobiłem z matematyką – mówi tegoroczny stypendysta Maciek Staniszewski, który odnalazł w sobie również pasję muzyczną. – Pianino traktuję jako hobby, które pomaga mi się rozluźnić – mówi. - Myślę, że muzyka pomaga w nauce, rozwija mózg oraz daje nowe doświadczenia.

Znalezienie talentu może wydawać się dość proste - wystarczy wychwycić pewne zdolności ucznia, któremu nauka sprawia przyjemność i nie sprawia trudności. Jednak to nie wszystko. - Najważniejszą rzeczą jest zachęcić tę osobę, w taki sposób, żeby chciała się dalej rozwijać w danym kierunku – mówi Ryszard Cybruch, trener MKS „Halicz” Ustrzyki Dolne. – Pomagają w tym rozmowy, rozmowy i jeszcze raz rozmowy. Nie staram się im nakazywać czegokolwiek, raczej chodzi o to, żeby nawiązać pewien kontakt, pokazywać im cele do których mają dążyć, pomagać w różnych sytuacjach, czasami ciężkich, nie tylko tych związanych ze sportem ale i wynikających z życia prywatnego.

Otrzymanie stypendium jest tylko jednym z elementów motywujących do dalszej pracy. Zarówno stypendyści, jak i trenerzy zgodnie twierdzą, że taka nagroda jest tylko miłym uhonorowaniem ich pracy, ale nie celem samym w sobie. - To miłe, gdy nasze starania są docenione i nagrodzone. To satysfakcjonujące gdy możemy zyskać coś za prace, którą wkładamy w naukę – mówi Kinga Szczudlik, tegoroczna stypendystka.
Obok talentu, ciężkiej pracy, wsparcia najbliższych i pracy trenerów niezwykle ważne jest stwarzanie możliwości do rozwoju swoich umiejętności i kompetencji. - Staramy się stwarzać takie możliwości jakie dają większe miasta, stad takie działania jak choćby politechnika dziecięca czy Legia Soccer School – mówi burmistrz Romowicz.

Stypendia mają na celu wspieranie rozwoju uczniów i studentów w zakresie nauki, kultury i sztuki. Wniosek o przyznanie stypendium mogą składać osoby ubiegające się o stypendium, które ukończyły 18 rok życia, rodzice lub opiekuni prawni osoby ubiegającej się o stypendium, nauczyciel lub dyrektor szkoły, do której uczęszcza osoba ubiegająca się o stypendium, wykładowca lub rektor uczelni, do której uczęszcza osoba ubiegająca się o stypendium. Spośród zgłoszonych osób komisja powołana przez Burmistrza Ustrzyk Dolnych wybiera stypendystów według ściśle określonych w uchwale warunków. Stypendysta oprócz wybitnych osiągnięć również odznaczać się nienaganną postawą etyczną i moralną.

 

Znajdź to w czym jesteś dobry! - Młodzież odebrała stypendia.<br/>fot. Magda Kuzar
fot. Magda Kuzar
Znajdź to w czym jesteś dobry! - Młodzież odebrała stypendia.<br/>fot. Magda Kuzar
fot. Magda Kuzar
Znajdź to w czym jesteś dobry! - Młodzież odebrała stypendia.<br/>fot. Magda Kuzar
fot. Magda Kuzar
Znajdź to w czym jesteś dobry! - Młodzież odebrała stypendia.<br/>fot. Magda Kuzar
fot. Magda Kuzar
autor: mk


powiązane artykuły: