Ustrzyki Dolne
Jak rośnie Las Medialny

Jak rośnie Las Medialny

14 lat temu, dziennikarze z Polski, Słowacji i Ukrainy w Łomnej koło Birczy, posadzili las - Las Medialny. Miał on symbolizować jedność w dążeniu do wspólnej Europy oraz integrować dziennikarzy, leśników i samorządowców.

Tym razem leśnicy zaproponowali udział w tzw. pielęgnacji lasu. Wspólnie wyznaczono drzewa do wycinki, w ramach zabiegu hodowlanego w młodniku, a  pracownicy RDLP w Krośnie, szczegółowo wyjaśniali dlaczego dane drzewo powinno zostać usunięte.

W tkacie spotkania posadzono też szczep z najsłynniejszego w Polsce dębu z Zagnańska - "Bartka". Młodego "Bartka", zasadzili szefowie leśnych delegacji z Polski, Ukrainy i Słowacji. Dąb ma upamiętniać 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spotkanie było też okazją do wizyty w starym sadzie i na doświadczalnej uprawie jodłowej, gdzie reprezentowane są drzewa pochodzące z różnych części naszych Karpat. Tutaj dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna, objaśniała w jaki sposób leśnicy sprawdzają odporność różnego rodzaju drzew na warunku atmosferyczne czy rodzaj gleby.

Spotkanie zakończyło się wizytą w Ośrodku Caritas Wojska Polskiego w Łomnej, gdzie ks. płk. Władysław Kozicki nakręcił historię ośrodka i opowiedział o jego codziennej działalności.

FOT. MAGDALENA KUZAR

 

Zapraszamy naszych czytelników do przesyłania nam swoich zdjęć na adres redakcja@bieszczadzka24.pl ...