Ustrzyki Dolne
Odpust w Bystrem

Odpust w Bystrem

Odpust w cerkwi św. Michała Archanioła w Bystrem już na stałe wpisał się w jesienny krajobraz Bieszczadów. Od kilku lat, w ostatni weekend września ściągają tam rzesze miłośników cerkwi, którzy w skupieniu modlą się i kontemplują jej sakralną duchowość.

Uroczysta msza odpustowa w cerkwi św. Michała Archanioła w Bystrem, tym razem odbyła się w południe 29 września. I chociaż padający poprzedniej nocy deszcz, trochę zdezorganizował plany organizatorów zalewając kable, którymi do świątyni podciągnięto prąd, to ostatecznie wszystko odbyło się bez problemów. Tym razem, w trakcie mszy, zgromadzeni wierni mogli wysłuchać oprawy muzycznej, którą zapewnił wspaniały Chór Akademicki SGGW w Warszawie pod batutą Michała Dąbrowskiego.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Bieszczadzki od lat opiekuje się cerkwią w Bystrem. W ostatnich latach, dzięki staraniom Towarzystwa w cerkwi prowadzone są prace konserwatorskie, które pomagają zabezpieczyć świątynię przed niszczeniem.

Cerkiew w Bystrem stoi pusta od 1951 r. Jest własnością Skarbu Państwa, wpisaną do rejestru zabytków 18.03.1970 roku pod nr A-318. Jak informują członkowie TOnZ pilnie wymaga dalszych prac konserwatorskich, po to by nie dopuścić do jej degradacji. Dlatego od kilku lat, przy cerkwi organizowany jest odpust, który ma wypromować ten zabytek i pomóc w zbiórce pieniędzy.

Dobrowolne wpłaty można dokonywać na specjalny rachunek bankowy: Bieszczadzki Bank Spółdzielczy w Ustrzykach Dolnych 18 8621 0007 2001 0003 0528 0002
więcej na http://www.tonzbieszczadzki.pl/rc.htm

fot. Katarzyna Zadworna

 

Zapraszamy naszych czytelników do przesyłania nam swoich zdjęć na adres redakcja@bieszczadzka24.pl ...