Ustrzyki Dolne
niedziela, 28 lipca 2019

XIX Święto Chleba od ziarenka do bochenka - Nasz patronat

 XIX Święto Chleba od ziarenka do bochenka - Nasz patronat<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych zaprasza na kolejną edycję Święta Chleba – Od ziarenka do bochenka. - To jedyna okazja aby zobaczyć i samemu spróbować tego jak się dawniej wyrabiało i piekło chleb – zapraszam Bożena Bałkota, współwłaścicielka ustrzyckiego „Młyna”.

Już w najbliższy weekend w Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych odbędzie się XIX „Święto Chleba” „Od ziarenka do bochenka”, które co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
- W trakcie Święta Chleba gościmy całe rodziny, które podczas naszych warsztatów chcą zobaczyć i samemu spróbować jak się kiedyś piekło tradycyjne karpackie pieczywo – mówi Bożena Bałkota. - Impreza rozpocznie się w sobotę tradycyjnym młóceniem zboża cepami a następnie odsiewamy , czyścimy i mielemy zboże w tradycyjnych żarnach. Wielu z naszych gości próbuje samemu tych czynności.

Na warsztatach pieczenia proziaków, kapuśniaków i bułeczek drożdżowych najlepiej bawią się dzieci. - Bardzo często zaskoczone są smakiem tradycyjnych proziaków, tych oryginalnych, a nie kupionych gdzieś w budkach nad Soliną, które z proziakami nie mają wiele wspólnego. Muszę przyznać, że degustacja wypieków, które się samemu zrobi jest znacznie przyjemniejsza i wszystko smakuje lepiej - uśmiecha się pani Bożena.
W tym roku warsztaty pieczenia proziaków, kapusniaków i bułeczek prowadzi Koło Gospodyń wiejskich ze Stańkowej. Na koniec zapraszamy na koncert zespołu „Boreńskie Wrzosy” z Bornego Sulinowa.

W niedzielę 4 sierpnia odbędzie się druga część imprezy „...do bochenka”. O godz. 15:00 nastąpi poświęcenie chleba przez ks. proboszcza Józefa Bieńka, a następnie będzie można wysłuchać gawędy o chlebie i dawnych zwyczajach, którą przedstawi regionalista Czesław Drąg.

Prze cały dzień przy Młynie odbywać się będą degustacje tradycyjnego chleba ze smalcem i ogórkiem oraz pokaz i sprzedaż rękodzieła bieszczadzkich twórców. Organizatorzy przygotowali te z koncerty m.in.: zespołu „Chudoba” z Wrocławia, kapeli „Młoda Harta” z Dynowa oraz ustrzyckiego zespołu „Berdo”.

 

autor: paba