Ustrzyki Dolne
czwartek, 17 września 2020

Komańcza zaprasza na Przegląd Filmów Karpackich

Komańcza zaprasza na Przegląd Filmów Karpackich<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Trzy filmy opowiadające o wybitnych postaciach związanych z Podkarpaciem zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego Przeglądu Filmów Karpackich, który odbędzie się pod koniec września w Komańczy.

W tym roku, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, organizatorzy musieli zrezygnować z wielu pojawiających się w ubiegłych latach atrakcji. Na placu nad rzeką Osławą w Komańczy zaprezentowane zostaną trzy filmy zrealizowane przez korśnieńską Telewizję Obiektyw. W trakcie trwania przeglądu zobaczymy filmy, które należą do serii pod wspólnym tytułem „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” i opowiadają o wybitnych ludziach i wydarzeniach z naszego regionu: „Łukasiewicz - nafciarz, romantyk”, „NIKOFR, moje drugie imię” oraz „Jako w niebie tak i w Komańczy”.

„Łukasiewicz - nafciarz, romantyk” - fabularyzowany dokument o twórcy przemysłu naftowego Ignacym Łukasiewiczu. Opowiada o jego życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej.

Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Ten film udowadnia, że kolebką światowego przemysłu naftowego jest Bóbrka, wieś leżąca na Podkarpaciu.


„Nikifor, moje drugie imię” - to opowieść o Nikiforze Krynickim, malarzu, który został zaliczony do światowej czołówki malarzy prymitywnych. Film powstał w 2009 r. Nikifor przez długi czas uważany był za upośledzonego psychicznie kalekę. Życie w samotności i nędzy doprowadziło go do choroby, w wyniku której zmarł. Ostatnie miesiące życia spędził w Sanatorium Gruźliczym w Foluszu, gdzie powstało wiele jego prac. Najchętniej malował akwarelą, czasami łączoną z temperą bądź farbą olejną, rzadziej – w ostatnich latach życia – używał kredek.

Dorobek Nikifora liczy kilkadziesiąt tysięcy prac. Najwybitniejsze z nich, zdaniem znawców, pochodzą z lat 20-30-tych. Wtedy określił zarówno swoje zainteresowania ikonograficzne, jak i estetyczne.


„Jako w niebie, tak i w Komańczy” - to fabularyzowany dokument przedstawiający sylwetkę Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, który był internowany w Komańczy i tam napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Prymas został aresztowany w 1953 roku i przez trzy lata przebywał w odosobnieniu. Władze komunistyczne czterokrotnie zmieniały mu miejsce pobytu. Komańcza kończy ten etap życia Wyszyńskiego. Scenariusz filmu został opracowany w oparciu o archiwalne materiały dotyczące życia związane z działalnością prymasa.

Film przybliża jednocześnie codzienne życie prymasa, ale przede wszystkim przypomina jak doszło do powstania niezwykłego dzieła, Ślubów Jasnogórskich, które zostały złożone przez naród polski na Jasnej Górze, 26 sierpnia 1956 r.

 


W trakcie spotkania odbędzie się też nagrodzenie laureatów konkursu: „Mój EKOludzik”.

Przegląd Filmów Karpackich rozpocznie się 26 września o godz. 18:30 - szczegóły na plakacie.

Organizatorem Przeglądu jest Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy.

 

autor: paba
źródło: TV Obiektyw