Ustrzyki Dolne

Jaka kołdra najlepsza - rodzaje wypełnień?

Wybierając pościel do sypialni, najczęściej pod uwagę bierzemy jej wygląd i rozmiar. Tymczasem warto chwilę zatrzymać się nad wypełnieniem kołdry. To ono bowiem w największym stopniu odpowiada za komfort termiczny i jakość snu.

Wypełnienie kołdry – puch

Kołdry puchowe są jak ich nazwa – stosunkowo lekkie i bardzo ciepłe. Wbrew powszechnemu przekonaniu, do produkcji kołder nie używa się puchu kurzego, ale kaczy lub gęsi, przy czym ten drugi jest wyżej ceniony za właściwości termoizolacyjne, elastyczność oraz wytrzymałość.

Kolejnym mitem są właściwości alergizujące kołder puchowych. Wbrew pozorom dobrej jakości puch nie jest siedliskiem kurzu i roztoczy. Problemem może być uczulenie na puch jako taki, wówczas trzeba szukać kołder o innym wypełnieniu.

Wypełnienie kołdry – pierze

Pierze często jest mylone z puchem lub nazwy te są traktowane zamiennie. Jednak jest to błąd. Pierze można od biedy nazwać gorszej jakości puchem, ponieważ tu puch wymieszany jest z ptasimi piórami. Różnica niby drobna, ale znacząca, bo taka kołdra nie tylko jest cięższa, ale też nie zapewnia tak dobrego komfortu termicznego, jak kołdra wypełniona puchem. Przy zakupie kołdry wypełnionej pierzem warto, o ile jest to możliwe, sprawdzić, w ilu procentach wypełnienie kołdry stanowi puch, a ile pióra.

Wypełnienie kołdry – jedwab

Jedwab kojarzymy raczej z tkaniną na pościele, i to luksusową, jednak jedwabne wypełnienia kołder nie należą do rzadkości. Polecane są alergikom, ponieważ jedwab nie przyciąga kurzu i roztoczy. Ponadto jest bardzo przewiewny i zapewnia skórze dobrą oddychalność.

Minusem kołder z wypełnieniem jedwabnym jest niski komfort termiczny, jaki oferują. To propozycja na lato lub do bardzo ciepłych sypialni. Dobre rozwiązanie do sypialni małżeńskiej jako kołdra dla tego małżonka, któremu zawsze jest za gorąco i żąda obniżenia temperatury. W tym przypadku, zamiast kupować pościel, można kupić dwie mniejsze poszwy na kołdry.

Wypełnienie kołdry – wełna

Wełniane wypełnienie kołdry to najczęściej runo pozyskiwane z owiec, wielbłądów lub merynosów. Jest bardzo ciepłe, takie kołdry sprawdzą się zwłaszcza w sezonie zimowym.

Wełniane kołdry ze względu na właściwości poleca się osobom, borykającym się z chorobami stawów i reumatyzmem. Warto pamiętać, że wypełnienie wełniane jest w pełni antyalergiczne.

Wypełnienie kołdry – poliester

Tym, co na pewno przyciąga uwagę, jest stosunkowo niska cena. Kołdry poliestrowe są dużo tańsze niż kołdry z wypełnieniem naturalnym. Sam poliester sprawuje się dobrze – jest miękki, dobrze przepuszcza powietrze i jest ciepły. Ponadto, co na pewno zainteresuje niektóre osoby, kołdrę wypełnioną poliestrem możemy bez problemu wyprać w domu.

Wypełnienie kołdry – silikon

Wbrew pozorom nie jest to czysty silikon, ale poliester z warstwą silikony na wierzchu. To nieco lepszy rodzaj sztucznego wypełnienia. Kołdry silikonowe są cieplejsze, ponadto mają właściwości antyalergiczne. Silikonowe kołdry pod względem właściwości przypominają puchowe, ale ich żywotność jest krótsza.

Wypełnienie kołdry – bambus

Rzecz dla koneserów oraz osób, które mocno się pocą w nocy, bambus bowiem wykazuje właściwości antybakteryjne. Ponadto bambus zapewnia komfort termiczny o każdej porze roku – zimą nie zmarzniemy, latem się nie przegrzejemy. Bambusowe pościele są coraz bardziej popularne.