Ustrzyki Dolne
sobota, 7 września 2019

Album „Szum” Cheap Tobacco nominowany do FRYDRYKA 2019!

Album „Szum” Cheap Tobacco nominowany do FRYDRYKA 2019!<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Album „Szum” zespołu Cheap Tabacco, w którym śpiewa pochodząca z Cisnej wokalistka Natalia Kwiatkowska został nominowany do nagrody muzycznej FRYDERYK 2019. Album został nominowany w kategorii blues - country, ale Natalia mówi, że w rzeczywistości jest albumem rockowym. - Ciesze się, że nie potrafią nas zaszufladkować - mówi wokalistka.

Zespół Cheap Tabacco w czasie 9 lat obecności na rynku muzycznym odniósł niemałe sukcesy. Ostatnio młodzi muzycy wystąpili na CANADIAN MUSIC WEEK 2019 (największe wydarzenie muzyczne w Kanadzie!) zagrali także na SZIGET FESTIVAL 2019 (Węgry, ponad 600 tys. publiczności). Magazyn „Teraz Rock” umiejscowił ich na pierwszym miejscu w kategorii NADZIEJA ROKU. Wokalistka Natalia Kwiatkowska, została nominowana do nagrody WOKALISTKI ROCKU ANTYRADIA oraz została wybrana NAJLEPSZĄ wokalistką bluesową 2018.

Koncert premierowy miał miejsce w studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej „Trójce”. Pierwszy singiel „Nieidealni” dostał się na Listę Przebojów Trójki oraz był na 2 miejscu LP Antyradia. A Jan Chojnacki, dziennikarz muzyczny „Trójki” napisał o zespole - „Cheap Tobacco to zespół, który stworzył własny, atrakcyjny język muzyczny, którym porozumiewają się z młodymi i starszymi odbiorcami. Choć młodzi, tworzą dojrzale i świadomie.
Grają materiał w pełni autorski. Od kilku lat ich muzyka regularnie gości w autorskich audycjach Trójki. Słuchacze moich audycji często pytają o ich nowe nagrania.”

Skład zespołu to:
Natalia Kwiatkowska – wokal
Robert Kapkowski – gitara
Michał Bigulak – bas
Adam Partyka – perkusja
Borys Sawaszkiewicz- klawisze, programowanie
Alicja Kruk – chórki

Recenzja płyty „Szum” – Cheap Tobacco (Agencja Muzyczna Polskiego Radia, 2018)
CHEAP TOBACCO to wybuchowa mieszanka czystej energii, autentyczności oraz mocnego vintage’owego brzmienia, połączona z charyzmatycznym głosem dziewczyny z Bieszczad, która dwukrotnie została wybrana najlepszą bluesową wokalistką w Polsce. Grupa podczas 7 lat istnienia zagrała ponad 450 koncertów w kraju i zagranicą zyskując uznanie słuchaczy oraz dziennikarzy muzycznych. A jak prezentuje się ich nowa płyta pt. „Szum”?
Zespół Cheap Tobacco posiadają wszystko, by odnieść zasłużony sukces. Konsekwentnie budują swoją pozycję, wygrywając kolejne festiwale muzyki bluesowo-rockowej. Ich nowa płyta pt. „Szum” potwierdza autentyczność w tworzeniu konkretnych, dojrzałych i przede wszystkim pełnych brzmieniowo kompozycji. Grupa umiejscawia się przy tym z dala od modnych nurtów muzycznych.
To jest proste, ale pełnokrwiste granie oparte na ekspresyjnych dźwiękach. W swoich piosenkach czerpią garściami z bluesowej tradycji lat 70. Nie mogłoby to się udać bez charakterystycznego głosu Natalii Kwiatkowskiej, który jest żywcem wyjęty z innej epoki. Czasem szorstki, w balladach bardziej wyważony, delikatny, ale zawsze niosący właściwy przekaz.
W opisie grupy przewija się stwierdzenie „vintageowy”. I faktycznie ten niedzisiejszy klimat jest domeną Cheap Tobacco. W ich utworach przoduje systematycznie uprawiana rytmika żywych bębnów i gitar („W niemiłości”), prostota ciosana na sugestywności dźwięków („Wędrówka”). Zdarzyła się też sytuacja podparta delikatną elektroniką („End of the World”).
Trzeba też wspomnieć o balladach czasem bardzo przestrzennych („Halo”), ale też niepokojących („Deszcz”), czy też po prostu klasycznych („Szum”). Jednak o ich największej dojrzałości świadczy wytrawnie prezentujący się „Thunder”. Jest ogień! A także mocno emocjonalny „Ślad”.
Nie ma sensu rozkładać tych kompozycji na czynniki pierwsze. Każda z nich tworzy zamkniętą opowieść, niejednoznacznie opisaną na kanwie relacji damsko-męskich, ale też poważniejszych tematów („Nić”).
Dobrym zabiegiem było niewypolerowanie tych piosenek poprzez „przeprodukowanie”. Dzięki temu ich muzyka prezentuje się prawdziwie, niczym wyrwana z trzewi, przez to staje jeszcze bardziej ludzka.
Chciałoby się znaleźć coś dla przeciwwagi tych słów. Na siłę można stwierdzić, że to wszystko już było. Jednak w takim przekazie wszystko co już miało rację bytu, tu uderza z nową energią i siłą, której nie należy porównywać do żadnej innej. A wszelkie naleciałości są tak smaczne, że trudno jest ich nie zaakceptować. Dobra płyta nie tylko dla wielbicieli gatunku. - Łukasz Dębowski, dziennikarz muzyczny z portalu polskaplyta-polskamuzyka.pl


A co o płycie mówi wokalistka Natalia Kwiatkowska?
- Szum jest albumem, który powstawał bardzo długo i nie był to łatwy czas, stąd też może się zdawać, że płyta jest ciężka, depresyjna. A jednak w tym całym ciążeniu można się dopatrzyć zmian, które nadchodzą, już nadeszły. Zmian w nas samych. W podejściu. Dojrzałość. Szum był drogą od nie-miłości do miłości. Drogą pełną pytań i poszukiwania odpowiedzi. Jest to płyta osobista i zamyka pewien etap w naszej twórczości, równocześnie otwierając kolejny, świeższy, lżejszy.

Natalia Kwiatkowska zauważa też, że coraz więcej osób uważa, że zespół wykształcił swój własny, odrębny styl. - Nie potrafią nas zaszufladkować i jest to powodem do największej dumy. Album został nominowany w kategorii blues - country ale w rzeczywistości jest albumem rockowym a według ludzi ze stanów nawet pop-rockowym – mówi wokalistka i dodaje, że nominacja to dla niej oraz całego zespołu  wspaniałe przeżycie. - To podsumowanie oraz wyrzucenie nas na szersze wody, co zawsze jest rozwijające i motywujące.

Cheap Tabacco - Szum

 

Album „Szum” Cheap Tobacco nominowany do FRYDRYKA 2019!<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy
autor: ZM