Ustrzyki Dolne
środa, 13 marca 2019

Aplikacja BdPN wyróżniona na Gali Mobile Trends Awards 2018

Aplikacja BdPN wyróżniona na Gali Mobile Trends Awards 2018<br/>fot. BdPN
fot. BdPN

7 marca odbyła się uroczysta Gala z wręczeniem prestiżowych nagród Mobile Trends Awards. Aplikacja „Bieszczady & MRB Karpaty Wschodnie” otrzymała nominację w kategorii Edukacja i Turystyka.

Zwycięzców wyłoniła Kapituła Konkursowa złożona z ekspertów branży mobile i nowych technologii. Pod uwagę wzięto również głosy internautów. „Mimo, że nie zdobyliśmy tej najcenniejszej nagrody to jednak bardzo cieszymy się, że nasza aplikacja (realizator: Amistad ) znalazła się wśród nominowanych. Dziękujemy za oddane głosy i zachęcamy do poznawania naszego pięknego pogranicza East Carpathian Biosphere Reserve.” - poinformowali pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Aplikacja BdPN została nominowana w kategorii EDUKACJA I TURYSTYKA. Oprócz BdPN nominację otrzymały: Dom Spotkań z Historią (DSH) za aplikację mobilną „Wasza Warszawa 1918/2018”, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach za ścieżkę edukacyjną w MPŚ oraz Urząd Miejski w Gnieźnie za Królika GOń - mobilną grę terenową.

Aplikacja „Bieszczady & MRB Karpaty Wschodnie"
Z końcem marca 2018 r. Bieszczadzki Park Narodowy zakończył prace nad mobilną aplikacją „Bieszczady & MRB Karpaty Wschodnie” zintegrowaną z mapą i informatorem Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Aplikacja przygotowana została w polskiej, angielskiej i słowackiej wersji językowej na smartfony z systemem operacyjnym Android.

Ten mobilny przewodnik zaprasza do poznania magicznych terenów MRB „Karpaty Wschodnie”. Znajdziemy tu obszerną bazę obiektów kulturowych i przyrodniczych z Bieszczadzkiego Parku Narodowego i sąsiednich Parków Krajobrazowych: Ciśniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu, Użańskiego Parku Narodowego i Nadsiańskiego Regionalnego Parku Krajobrazowego z Ukrainy oraz Parku Narodowego Połoniny ze Słowacji. Wędrując przygranicznymi terenami trzech państw, poznamy ich historię oraz niezwykłe miejsca – zabytki świeckie i sakralne, cmentarze, ślady dawnego osadnictwa. Odkryjemy dziką przyrodę, poznając rezerwaty i pomniki przyrody, czy przeglądając encyklopedię z rzadkimi i charakterystycznymi gatunkami roślin i zwierząt.

Ułatwieniem dla turysty poruszającego się po MRB „KW” jest zbiór tras oraz mapy z siecią szlaków, z których można korzystać w terenie w trybie offline. Ponadto w aplikacji znajdują się opisane panoramy sferyczne z najciekawszych widokowo szczytów oraz obiektów sakralnych. Atrakcją są również modele 3D nieistniejących dwóch obiektów kulturowych - cerkwi w Wołosatem dworu Stroińskich w Siankach. Modele te można obejrzeć skanując ryciny bezpośrednio z mapy, a także z tabliczek, które będą ustawione w miejscach, gdzie istniały te obiekty. Aplikację można pobrać ze Sklepu Google Play, bądź też skanując kod QR z mapy Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”.

Twórcy aplikacji mają nadzieję, że aplikacja będzie dla doskonałą pomocą zarówno podczas wędrówek na bieszczadzkich szlakach, jak i w trakcie planowania wypraw w najciekawsze zakątki Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. W miarę możliwości będzie ona uaktualniania i rozszerzana o nowe treści, które przybliżą unikalne walory przyrodniczo-kulturowe pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego.

Aplikacja została wykonana w ramach mikroprojektu pn.: Z wizytą w Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery „Karpaty Wschodnie” – lepiej poznać, by skuteczniej chronić , współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020.

WIĘCEJ O APLIKACJI TUTAJ

autor: oprac.paba
źródło: BdPN/2018.mobiletrends.pl