Ustrzyki Dolne
środa, 27 listopada 2019

„Bandanki” znów na podium!

„Bandanki” znów na podium!<br/>fot. ZTL
fot. ZTL "Bandanki"

Ogromny sukces, piękna rywalizacja, mnóstwo wzruszeń – tak Zespół Tańca Ludowego „Bandanki” wspomina udział w XVII Przeglądzie Zespołów Tańca „Pasikonik” w Mielcu, gdzie po raz kolejny godnie reprezentowały Ustrzyki Dolne oraz cały powiat bieszczadzki.

W dniu 21 listopada ZTL „Bandanki” wzięły udział w XVII Przeglądzie Zespołów Tańca „Pasikonik” w Mielcu. - Jest to konkurs bardzo trudny, wymagający wielu godzin systematycznej pracy. Udział w nim bierze około 10 zespołów tanecznych w każdej z grup wiekowych - mówi Beata Maciołek, instruktorka oraz opiekun zespołu.

Opiekunka podkreśla, że obie grupy „Bandanek” rywalizowały w swoich kategoriach z tancerzami dużo od siebie starszymi. - Starsza grupa wytańczyła wyróżnienie, a młodsza wywalczyła III miejsce. Jestem z nich bardzo dumna. Zasłużyli na ogromne gratulacje - podkreśla Beata Maciołek. - Trzeba także pogratulować, a przede wszystkim serdecznie podziękować rodzicom. Bez ich wsparcia nie udało by się to wszystko – dodaje instruktorka. - Jednak największą prace wykonali tancerze, to ich samodyscyplina, gotowość poświęcenia swojego wolnego czasu i ogromny wysiłek fizyczny tak pięknie owocują.

Zespół Tańca Ludowego „Bandanki” powstał w 1996 roku. Jest on jedyną grupą folklorystyczną w powiecie bieszczadzkim, leskim, a także biorąc pod uwagę wiek tancerzy, także w powiecie sanockim. - Dzieci i młodzież należąca do zespołu, to młodzi ludzie, którzy poprzez taniec są mocno zakorzenieni w tradycjach. Są to osoby, które wiele od siebie dają i od siebie wymagają. Systematyczne treningi, nowe układy, konkursy, wyjazdy na festiwale krajowe ale także zagraniczne są możliwe jedynie przy pełnym zaangażowaniu dzieci, a także i ich rodziców - przypomina Beata Maciołek.

W składzie ZTL „Bandanki” tańczy obecnie około 40 osób. Z tancerzami pracuje Beata Maciołek opiekunka zespołu, a zarazem instruktorka, oraz choreograf Tomasz Rożek.

ZTL „Bandanki” odwiedziły już m.in. Bułgarię, Słowację, Węgry, Ukrainę a także Włochy. „Bandanki” są laureatami międzynarodowych i międzywojewódzkich przeglądów tanecznych. Były dwukrotnie zapraszane do Pałacu Prezydenckiego. Reprezentowały kraj w Pałacu Apostolskim podczas spotkania z Ambasadorem RP. W 2014 roku razem z ZPiT „Lajkonik” z Chicago występował w Dębicy podczas międzynarodowej Folkloriady z Polonią, a także otrzymały nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży „Nie zgubić talentu”.
Repertuar zespołu jest bardzo bogaty, obejmuje tańce narodowe, regionalne oraz zagraniczne.

FOT. FB/ZTL BANDANKI

 

„Bandanki” znów na podium!<br/>fot. ZTL
fot. ZTL "Bandanki"
„Bandanki” znów na podium!<br/>fot. ZTL
fot. ZTL "Bandanki"
„Bandanki” znów na podium!<br/>fot. ZTL
fot. ZTL "Bandanki"
„Bandanki” znów na podium!<br/>fot. ZTL
fot. ZTL "Bandanki"
autor: PK