Ustrzyki Dolne
niedziela, 6 października 2019

„Besida” z Czarnej ma już 15 lat!

„Besida” z Czarnej ma już 15 lat!

Stowarzyszenie „Besida” muzycznie i śpiewająco obchodzi w tym roku 15 - lecie swojej działalności. Od lipca do końca listopada Stowarzyszenie realizuje projekt pn. „Muzyka łagodzi obyczaje i łączy ludzi”, który został dofinansowany w ramach programu „Działaj Lokalnie”.

Projekt został wysoko oceniony przez komisję oceniającą i uzyskał dofinansowanie na organizację wydarzeń muzycznych.
- Nasz projekt to cykl wydarzeń, w których odwołujemy się do ubogacającego wewnętrznie i łagodzącego wpływu muzyki na rozwój człowieka i społeczności. Chcemy zachęcić nie tylko do biernego odbioru dzieła muzycznego, ale przez stopniowe włączanie słuchaczy w śpiew - przywrócić dawny zwyczaj spędzania czasu na wsi na wspólnym śpiewaniu – mówi prezes Stowarzyszenia Róża Franczak.

Do tej pory mieszkańcy Czarnej mogli uczestniczyć w koncertach z wysokiej półki muzyki folkowej, bluesowej i autorskiej. W lipcu gościł w Czarnej Adam Strug -  wybitny śpiewak, muzyk, kompozytor i etnomuzykolog. Dwa koncerty, które dał artysta były odzwierciedleniem głównych nurtów jego muzycznych zainteresowań. W pierwszym - „Pieśniach nabożnych” - przybliżył i włączył słuchaczy we wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni zebranych w „Śpiewniku pelplińskim”. Miłośnicy twórczości autorskiej A. Struga nie zawiedli się drugą odsłoną koncertową, w której prym wiodły piosenki do tekstów Leśmiana z płyt „Leśny bożek” i „Strug. Leśmian. Soyka”. Nie zabrakło również utworów z wcześniejszych płyt, w tym najbardziej znanych jak „Adieu”, „Mój kapitanie” czy „Za marychostem”. Wspólne śpiewanie z mistrzem Adamem na zakończenie wieczoru było nie tylko wypełnieniem projektowego wymogu, ale konsekwencją magicznej i serdecznej atmosfery, jaką stworzył artysta.

W sierpniu mieszkańców gminy i turyści przebywających w Bieszczadach zostali zaproszeni na występ znakomitego zespołu folkowego „Chudoba”. Koncert został sfinansowany przez Urząd Gminy Czarna i dofinansowany z programu „Działaj lokalnie”, a odbył się w ramach V Bieszczadzkiego Festiwalu Sztuk. Zespół „Chudoba” działa na polskiej i międzynarodowej scenie folkowej od 25 lat i w swoich muzycznych wędrówkach sięga po muzykę gór polskich, rumuńskich, ukraińskich. Chętnie aranżuje tradycyjne pieśni ludowe polskie, słowackie, bałkańskie, folklor mniejszości narodowych. Występ w Czarnej dał możliwość odbycia prawdziwej muzycznej podróży w najlepszym wydaniu.

Nie lada gratka trafiła się odbiorcom projektu we wrześniu. Z powodu niedyspozycji zdrowotnej artystki Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej nie doszedł do skutku jej zaplanowany koncert. W zastępstwie swojej mamy, wystąpiła znakomita artystka młodego pokolenia - Natalia Kwiatkowska. Trzykrotna bluesowa wokalistka roku, frontmenka zespołu „Cheap tobacco” zachwyciła publiczność autorskim koncertem. Brawurowe wykonanie utworów własnych - od lirycznych, ciemnych, przez energetyczne vintageowe brzmienia po kipiące energią i dowcipem miniatury, w których współwykonanie włączona była cała publiczność - zaczarowały tę ostatnią do późnych godzin wieczornych.

Realizacja projektu przekroczyła półmetek. W październiku zaprosimy miłośników ballad i romansów rosyjskich na koncert Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej. W programie jej występu znajdziemy wiele perełek poezji śpiewanej oprawionych w wykwintne wykonanie znanej bieszczadzkiej artystki.

W listopadzie, w związku z 30-tą rocznicą przemian demokratycznych w Polsce, chcemy zaprosić młodzież do udziału w konkursie poezji śpiewanej. Konkurs - zorganizowany wspólnie z Szkołą Podstawową w Czarnej – adresowany jest do młodzieży szkół średnich i podstawowych i ma za zadanie zainteresować młodych ludzi twórczością opozycyjną lat 80 – tych XX wieku.

Podsumowanie projektu będzie okazją do występów na wolnej scenie dla lokalnych wykonawców oraz wspólnego śpiewania.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji Bieszczadzkiej-Ośrodka Działaj Lokalnie w Ustrzykach Dolnych oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.

fot. Urszula Pisarska-Plezia / Krzysztof Franczak

„Besida” z Czarnej ma już 15 lat!
„Besida” z Czarnej ma już 15 lat!
„Besida” z Czarnej ma już 15 lat!
„Besida” z Czarnej ma już 15 lat!
„Besida” z Czarnej ma już 15 lat!
autor: R.R-F