Ustrzyki Dolne
piątek, 24 maja 2019

Biblioteka tętniła życiem

Biblioteka tętniła życiem

Przez trzy dni ustrzycka biblioteka tętniła życiem i dużo się w niej działo. Przedstawienia teatralne krakowskiego Teatru Edu-Artis promujące książkę i czytelnictwo, spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą i jej najnowszą książką „Dziewczyna z gór” oraz Dzień Bibliotekarza - to wszystko odbyło się w ramach obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

- W tym roku obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy co prawda dzień wcześniej, bo we wtorek 7 maja. Było radośnie i czasami głośno nie tylko za sprawą samych dzieci. Ale przede wszystkim dzięki Teatrowi Edu-Artis z Krakowa, który w dwuosobowej obsadzie przygotował dla przedszkolaków z Przedszkola nr 2 i uczniów z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Ustjanowej Górnej dwie inscenizacje: „Na smyczy” - dotyczący problemu uzależnienia od Internetu, telefonów komórkowych i bezpiecznego korzystania z sieci komputerowej i „Co w trawie piszczy” - promujący czytelnictwo z postaciami Mai i Gucia – mówi dyrektor ustrzyckiej biblioteki Wojciech Domiszewski.

Dzień później 8 maja w ramach spotkań autorskich z Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece gościła Małgorzata Warda, pisarka i rzeźbiarka (ukończyła ASP w Warszawie), która w kameralnym gronie spotkała się z czytelnikami, promując książkę „Dziewczyna z gór”. Było to drugie spotkanie z panią Małgorzatą w ustrzyckiej bibliotece (pierwsze w 2018 r.). Właśnie dzięki kameralnemu spotkaniu autorka „ujawniła” nam kulisy ze swojego życia i swojej twórczości, jak choćby to, że książka „Nie ma powodu, by płakać” jest właściwie dziennikiem ze studiów na ASP w Warszawie, gdzie wynajmując kwaterę na poddaszu musiała „znosić” bardzo przekornego właściciela tego mieszkania, a powieść „5 sekund do IO”, za którą otrzymała prestiżową nagrodę IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książek dla młodych), początkowo została odrzucona przez wydawców.

Wiele miejsca poświęciła na omówienie książki „Dziewczyna z gór”, napisanej w 2018 roku w realiach bieszczadzkich, poruszającej bliskie autorce tematy, jakimi są porwania i przemoc. Zdradzimy tajemnicę, że Małgorzata Warda pisze drugą część książki, a jej promocja ma mieć miejsce także w ustrzyckiej bibliotece.

W czwartek 9 maja bibliotekarze PiMBP w Ustrzykach Dolnych świętowali Dzień Bibliotekarza. Z bibliotekarzami spotkali się: Bartosz Romowicz - burmistrz Ustrzyk Dolnych i Julian Czarnecki - przewodniczący Rady Miejskiej, którzy złożyli pracownikom życzenia i wręczyli okolicznościowe podziękowanie w formie dyplomu.
Bardzo dziękujemy za życzenia, ciepłe słowa i dostrzeżenie naszej pracy na rzecz środowiska lokalnego.

fot. PiMBP Ustrzyki Dolne

Biblioteka tętniła życiem
autor: AB