Ustrzyki Dolne
czwartek, 15 października 2020

Bieszczadzka przedpremiera online i offline prosto z Bukowca: Nóżka, Scelina, Kozłowski.

Bieszczadzka przedpremiera online i offline prosto z Bukowca: Nóżka, Scelina, Kozłowski.<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Autorzy bestsellerowej książki „Zanim wyjedziesz w Bieszczady” - Kazimierz Nóżka, Marcin Scelina i Maciej Kozłowski zapraszają na spotkanie autorskie promujące nową pozycję - „Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro.” W spotkaniu można uczestniczyć również online.

Zapraszamy na przedpremierowe spotkanie autorskie wokół najnowszej książki bestsellerowego trio - „Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro”. Spotkanie odbędzie się z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych w Ośrodku Połoniny w Bukowcu. Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć – dostępna będzie transmisja online.

Jak czytamy na stronie wydawnictwa Znak „Autorzy bestsellerowych „Zanim wyjedziesz w Bieszczady” wyłaniają się z lasu kopcących retort, aby przystanąć nad Jeziorem Solińskim. To tu rozpoczynają nową opowieść.

Dla jednych Jezioro Solińskie jest symbolem eksperymentów hydrologicznych. Dla innych to bieszczadzkie Krupówki, strefa komercyjna, którą należy omijać szerokim łukiem. Ale Soliński Zbiornik Wodny stworzył też strefę wolności, dając początek artystycznej wspólnocie, która wyrosła na jego brzegach w latach 90. Ta wspólnota nie pozbyła się swych ideałów. W ich centrum pozostała przyroda.

Autorzy książki docierają do mieszkańców najdzikszych rejonów Jeziora Solińskiego. Poznajemy historie jego powstania, losy zalanych wsi i ostatnich unickich cerkwi oraz anegdoty o życiu spędzonym nad wodą. Czytamy o walkach mieszkańców z UPA, bratobójczych wyprawach, przeprawianiu się przez rzekę na szczudłach, o żaglówce, na której w latach 80. wypoczywali muzycy przygrywający PRL-owskim notablom podczas dansingów na legendarnym Jaworze.

Wreszcie głos otrzymują zwierzęta i rośliny: wilki, które podobnie jak pustelnicy upodobały sobie dzikie rejony Soliny, oraz bobry, które zmysłem ekologicznym przewyższyły budowniczych betonowej zapory na Sanie.

Zanim wyjedziesz w Bieszczady, mijasz jezioro. Czas na przystanek.”

 

Spotkanie odbędzie się dzisiaj - 15 października o 18:00. (transmisja online TUTAJ)

Organizatorzy: Znak Horyzont, Wydawnictwo Znak i 2 innych użytkowników

Wydarzenie uświetni koncert bieszczadzkiego zespołu: Lirepi

 

autor: oprac. paba
źródło: Wydawnictwo Znak