Ustrzyki Dolne
piątek, 29 listopada 2019

Bieszczadzka „Wataha” na gali premierowej w Warszawie

Bieszczadzka „Wataha” na gali premierowej w Warszawie

Delegacja Bieszczadzkiego Oddziału SG, na zaproszenie HBO wzięła udział w premierze trzeciego sezonu serialu Wataha w reżyserii Olgi Chajdas i Kasi Adamik. Na premierę zaproszono łącznie kilkudziesięciu funkcjonariuszy SG z całej Polski na czele z Zastępcą Komendanta Głównego gen. bryg. SG Wioletą Gorzkowską.

Premiera kultowego, fabularnego serialu opowiadającego o trudach służby funkcjonariuszy Straży Granicznej w walce z przestępczością transgraniczną miała miejsce w Muzeum POLIN w Warszawie.

Galę premierową rozpoczął występ Tarkowski Orkiestra z towarzyszeniem Chóru Cerkwi Uspeńskiej i gościnnym udziałem Anny Karwan. Zaprezentowany tam został fragment ścieżki dźwiękowej serialu autorstwa Łukasza Targosza. Następnie zaproszeni goście obejrzeli dwa odcinki trzeciego sezonu.

Na premierze zgromadzili się licznie przybyli aktorzy i twórcy filmu m.in.  Olga Chajdas, Kasia Adamik, Aleksandra Popławska, Leszek Lichota, Dagmara Bąk, Maciej Mikołajczyk, Borys Szyc, Olga Bołądź.

W trakcie gali producent filmu Bogumił Lipski publicznie zwrócił się do przedstawicieli Straży Granicznej z podziękowaniem za udzielone wsparcie w produkcję filmu.

Zdjęcia do filmu realizowane były od początku lutego do połowy czerwca bieżącego roku (2019) głównie w Bieszczadach.

Do realizacji serialu udostępniono pomieszczenia służbowe w Placówce SG w Stuposianach oraz Ustrzykach Górnych, gdzie toczyły się główne wątki filmu. Realizowano także zdjęcia na terenie przejścia granicznego w Krościenku i na tzw. zielonej granicy w okolicy Przełęczy Bukowskiej oraz w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Na planie filmowym pojawiły się najnowsze pojazdy które są w dyspozycji bieszczadzkiego OSG – terenowe, patrolowe, obserwacyjne, schengenbusy, quady oraz  skutery śnieżne.

Funkcjonariusze mieli również okazję w czasie wolnym od służby wystąpić w roli statystów. Występowali w obowiązującym dla formacji umundurowaniu SG.

Zakres udziału naszej formacji w fabularnym projekcie WATAHA był realizowany w oparciu o Porozumienie nr 11 Komendanta Głównego Straży Granicznej z ATM Grupa S.A. z dnia 6 lutego 2019 roku.

3 grudnia w programie telewizyjnym kanału Polsat będzie można obejrzeć pierwszy odcinek I sezonu serialu WATAHA kręconego w Bieszczadach. Zobaczymy go o godz. 20.30.

Telewizyjna premiera trzeciego sezonu Watahy jest zaplanowana w HBO i HBO GO na 6 grudnia br.

FOT. BiOSG

Bieszczadzka „Wataha” na gali premierowej w Warszawie
Bieszczadzka „Wataha” na gali premierowej w Warszawie
Bieszczadzka „Wataha” na gali premierowej w Warszawie
autor: oprac.paba