Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 4 listopada 2019

Cisna. Spotkania Teatralne „Na granicy...”

Cisna. Spotkania Teatralne „Na granicy...”<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Zapraszamy po raz trzeci do Cisnej na Spotkania Teatralne „Na granicy...”. Tym razem na scenie Centrum Kultury w Cisnej zobaczymy grupy teatralne z Lublina, Wrocławia czy z Rzeszowa.

Spotkania Teatralne „Na granicy...” odbędą się 16 listopada w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej. Tym razem Cisna będzie gościć grupy teatralne z całej Polski: z Lublina, Wrocławia czy z Rzeszowa.

- Jak co roku proponujemy Państwu różnorodny repertuar i tematykę - od „rzeczy” lekkich po takie, które wymagają refleksji – zaprasza Ewelina Kudła-Krawiec, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej.

W programie:
„Kalina” - autorski monodram Jagody Rall.

„Kalina” to niezwykle ciepła, barwna i pogodna, ale i nie pozbawiona refleksji opowieść o wielkiej damie sceny, filmu, estrady i kabaretu - Kalinie Jędrusik, która niegdyś była kontrowersyjnie odbierana przez Polaków. W spektaklu usłyszymy piosenki wykonywane niegdyś przez legendarną aktorkę.
Krzysztof Kucharski pisze: „Zmierzenie się z Kaliną, jej legendą, seksapilem, urodą i stu tajemnicami oraz tysiącami plotek, to już rodzaj bohaterstwa w samym zamierzeniu. Jagodzie udało się nie tylko urodą upodobnić do wszechstronnie utalentowanej aktorki, ale też znaleźć jej sposób poruszania, mimikę i nawet próbować naśladować jej głos z charakterystyczną lekką chrypkę, która zwłaszcza w piosenkach brzmiała porywająco”.

„Obietnica” - Teatr Przedmieście

"Są historie w naszym życiu, które wymykają się wszelkim definicjom. Są wydarzenia przełomowe, które z biegiem lat urastają do momentów symbolicznych i najważniejszych. Są opowieści, które opowiada się całe życie, nie po to aby zrozumieć, ale po to żeby w tej opowieści ożyć od nowa. Moja matka opowiada historię poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad trzydziestu lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Moja matka płacze, za każdym razem kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu, walce, chorobie, aniołach i przeznaczeniu.
Przyszedł moment, żebym ja sama nasiąknięta tą historią po brzegi opowiedziała ją po swojemu. Tak się złożyło, że w tej wędrówce i pracy towarzyszy mi mój starszy syn, który jest w spektaklu i w życiu moim oddechem,  moją nadzieją. Wydarzenia sprzed ponad trzydziestu lat nabrały ponownego sensu. Oddając się we władanie tej opowieści odzyskałam spokój i pewność, że wszystko było tak jak miało być...”
Autor tekstu, reżyseria: Aneta Adamska
Muzyka: Jakub Adamski
Występują: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Łukasz Lisowski, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Iwona Żytecka (Iga Olszyńska)

„Siedem opowieści nie tylko dla dzieci” – spektakl Teatru NN

Teatr to tylko jedna z wielu aktywności Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Kameralne przedstawienia na aktora i towarzyszących mu muzyków czerpią inspiracje z twórczości noblisty I.B. Singera, legend, podań i gromadzonych przez Ośrodek relacji świadków historii. Opowiadane historie bywają i zabawne i refleksyjne – zawsze z przesłaniem i charakterystyczną pointą.
W spektaklu „Siedem opowieści nie tylko dla dzieci”, nawiązującym tytułem do znanych nie tylko najmłodszym czytelnikom „Opowiadań dla dzieci” Singera, na scenie obok aktora-opowiadacza występują muzycy. Wspólnie tworzą sceny, które nie potrzebują nieodzownych zazwyczaj w teatrze scenografii i rekwizytów. Wszystko dzieje się w wyobraźni widza, budując w nim pełen pozytywnych emocji obraz nieistniejącego świata małych żydowskich miasteczek.
Występują: Witold Dąbrowski, Robert Brzozowski (kontrabas), Marian Pędzisz (altówka).

 

autor: oprac. paba