Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 4 stycznia 2021

Dagny Mikoś zaśpiewa Osiecką – pomóżmy ze zbiórką na płytę!

Dagny Mikoś zaśpiewa Osiecką – pomóżmy ze zbiórką na płytę!<br/>fot. mat.pras.
fot. mat.pras.

Pochodząca z Ustrzyk Dolnych aktorka Dagny Mikoś zbiera pieniądze na debiutancką płytę z utworami napisanymi przez Agnieszkę Osiecką. Płyta ma zostać wydana z okazji 85. urodzin Osieckiej. Pomóżmy Dagny!

Pod koniec ubiegłego roku na portalu internetowym „WSPIERAM.TO” wystartowała kampania crowfundingowa i zbiórka pieniędzy na debiutancką płytę aktorki Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Dagny Mikoś (z domu Cipora) - „DAGNY/OSIECKA”. Płyta ma zostać wydana w październiku 2011 roku z okazji 85. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej.

- Rok 2020 był trudnym czasem dla wszystkich. Dla artystów również. Biorąc pod uwagę społeczne lęki zdałam sobie sprawę, że placówki kulturalne zaczną funkcjonować „normalnie” w odległym i nieznanym mi dotąd terminie – wyjaśnia w liście do reakcji Dagny Mikoś. - Fakt, że od prawie 10 lat jestem aktorką i wokalistką występującą głównie na teatralnej scenie „na żywo” skłonił mnie w tym roku do wielu, niekoniecznie optymistycznych, refleksji i decyzji, za którymi podążają konkretne działania. Jednym z nich jest decyzja o rejestracji i wydaniu przeze mnie materiału muzycznego w postaci płyty składającej się z kilku lub kilkunastu piosenek, do których teksty napisała Agnieszka Osiecka.

„Moim marzeniem i pragnieniem na nadchodzący rok jest zarejestrowanie i pozostawienie po sobie trwałego, radosnego śladu po swojej twórczości w postaci muzycznej płyty. Powyższy pomysł dojrzewał we mnie od sierpnia ubiegłego roku, kiedy to zostałam wyróżnioną Finalistką 22. Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Pamiętajmy o Osieckiej”, ale do tej pory przez intensywną pracę w teatrze nie miałam czasu na realizację tego projektu.”

Aktorka ze względu na zamknięcie teatrów ma czas na pracę nad płytą, ale zdała sobie sprawę z tego, że sama nie podoła realizacji tego pomysłu – potrzeba jej finansowego wsparcia. - Nie udało mi się pozyskać środków finansowych pisząc projekty i składając petycje i pisma z prośbą o wsparcie do różnych instytucji. Wyczerpałam już wszystkie siły i możliwości… Stąd pojawił się pomysł na zbiórkę (wspieram.to/dagnyosiecka) i chęć zaangażowania w to większej ilości osób. W ten sposób każdy może czuć się odpowiedzialny za naszą inicjatywę, a oprócz płyty czy biletów na premierowy koncert, może otrzymać ode mnie list, spotkać się na twórcze warsztaty, wziąć udział w LIVE! na moich mediach społecznościowych czy też zamówić sobie nasz koncert ”do domu”!

Na realizację wszystkich zamierzeń potrzeba ok. 30 tys. zł. Jak wylicza Dagny, są to koszty nagrania, wydania i promocji albumu, zorganizowania koncertu premierowego (lub realizacja nagrania koncertu premierowego on-line), symbolicznego opłacenia wszystkich twórców zaangażowanych w projekt, wynajęcia sali na czas prób oraz na dojazdy zespołu: z Rzeszowa do Krakowa i z Krakowa do Rzeszowa, opłacenia kosztów licencyjnych i realizacji materiałów promocyjnych wspierających płytę. - Część kosztów produkcji pokryłam już z własnych środków, stąd na stronie kampanii kwota jest nieco niższa – dodaje.

Aktorka podkreśla, że będzie to największy w jej karierze projekt, w którym chce wykorzystać całe dotychczasowe doświadczenie oraz zaangażować najbardziej utalentowanych i życzliwych ludzi, z którymi współpracowała na przestrzeni ostatnich lat.

Projekt jest realizowany w Rzeszowie i w Krakowie wraz z ludźmi pochodzącymi (głównie) z Podkarpacia. Aranżacjami do wszystkich utworów – a także nowymi kompozycjami do tekstów Agnieszki Osieckiej – zajmuje się znakomity muzyk i pianista Mikołaj Babula, z którym Dagny Mikoś współpracuj już od kilku lat. Towarzyszą mu: Bartek Bąk (perkusja) i Marcin Chatys (bas, kontrabas, moog), a nad głosem ustrzyckiej artystki i chórami we wszystkich utworach czuwa znakomita trenerka wokalna Dominika Kindrat.

Aktorka podkreśla, że organizacją i produkcją projektu „DAGNY/OSIECKA” zajmuje się samodzielnie przy życzliwym i graficznym wsparciu projektantki Justyny Wiśniowskiej, która jest autorką m.in. logo tego projektu. - Na okładce płyty znajdzie się magiczna fotografia Małgorzaty Pawlikowskiej, której aż do premiery nie będę Państwu zdradzać – dodaje tajemniczo Dagny.

Na razie wraz z Fundacją Rzeszowską, w rzeszowskim „Torowa Studio” zarejestrowano pierwszy utwór oraz teledysk promujący kampanię. Premiera promocyjnego singla płyty „DAGNY/OSIECKA” pt. „Małgośka” odbyła się 21 grudnia 2020 na kanale Dagny Mikoś na YouTube.

 

W najbliższym czasie, w styczniu 2021, w mediach społecznościowych (zarówno na Facebooku jak i YouTube) pojawi się cykl krótkich wywiadów i LIVE! promujący projekt „DAGNY/OSIECKA” pt. „Porozmawiajmy o Osieckiej”. Rozmowy z innymi artystami i finalistami Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” będą dotyczyć twórczości i osoby Agnieszki Osieckiej. Jako pierwsza w cyklu, 3 stycznia pojawiła się rozmowa z Jerzym Satanowskim.

 

Kolejne wywiady z cyklu „Porozmawiajmy o Osieckiej” będą ukazywały się ok. dwa razy w tygodniu. Finałowy odcinek pojawi się w internecie w okolicach finału zbiórki w połowie lutego 2021 roku.

Nie zapominajmy o artystach! W „zdrowych czasach” umilali nam życie spektaklami teatralnymi czy koncertami na żywo, a teraz wielu z ich stara się prowadzić warsztaty i spotkania online. Nagrywają przedstawienia teatralne, etiudy i filmy, które pomagają innym przetrwać trudny czas izolacji. Artyści starają się odnaleźć w nowej, post-pandemicznej rzeczywistości ale w „czasach pandemii” sami również potrzebują naszego wsparcia.

LINK DO ZBIÓRKI TUTAJ.

 

autor: oprac. paba
źródło: mat.pras.