Ustrzyki Dolne
piątek, 1 lutego 2019

Dzieło Arkadiusza Andrejkowa w Muzeum w Markowej

Dzieło Arkadiusza Andrejkowa w Muzeum w Markowej

Do 20 marca w Sali Wystaw Czasowych w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej można oglądać obraz autorstwa artysty z Sanoka - Arkadiusza Andrejkowa.

Obraz inspirowany jest fotografią wykonaną przez Józefa Ulmę w 1923 r., przedstawiającą jego rodziców Marcina i Franciszkę z domu Kluz, siostrę Marię oraz braci Antoniego i Władysława.
- Podłożem dla obrazu jest stara mapa szkolna pochodząca ze Słowacji, która dzięki swojemu zużyciu i wycofaniu z obiegu szkolnego stała się idealną formą podobrazia do przetworzenia starej fotografii rodzinnej – informuje Jakub Zaczkiewicz, Specjalista ds. Promocji i Animacji z markowskiego muzeum. - Naturalnie zniszczona mapa przyjęła na siebie ciężar drugiego życia.

Obok obrazu Arkadiusza Andrejkowa prezentowane jest oryginalne zdjęcie, które posłużyło jako inspiracja do stworzenia pracy. Fotografia pochodzi z rodzinnych zbiorów Jerzego Ulmy, syna widocznego na fotografii i obrazie Władysława Ulmy, brata Józefa, który podczas okupacji niemieckiej, wraz z żoną i dziećmi, ukrywał ośmioosobową grupę Żydów z rodziny Goldman.
Prezentowane dzieło przybrało formę instalacji, którą wkomponowano w Salę Wystaw Czasowych znajdującą się w markowskim Muzeum. Obejrzeć może je każdy kto odwiedzi markowskie Muzeum.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej zostało oficjalnie otwarte w 2016 roku. Jego podstawowym celem jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.

FOT. ZBIORY MUZEUM

Dzieło Arkadiusza Andrejkowa w Muzeum w Markowej
Dzieło Arkadiusza Andrejkowa w Muzeum w Markowej
autor: oprac.paba
źródło: materiały prasowe