Ustrzyki Dolne
środa, 28 października 2020

Głosuj na bieszczadzkie atrakcje w plebiscycie radiowej Jedynki!

Głosuj na bieszczadzkie atrakcje w plebiscycie radiowej Jedynki!<br/>fot. tlp.polskieradio.pl/
fot. tlp.polskieradio.pl/

Zapraszamy do udziału w plebiscycie radiowej „Jedynki” – Polska na Cztery Pory Roku. Lista 100 Najlepszych Atrakcji Turystycznych. Na liście znajduje się kilkadziesiąt propozycji, w tym kilkanaście z Podkarpacia i trzy z Bieszczad – Tarnica, Bieszczadzka Kolejka Leśna i magiczna cerkiew w Górzance.

Do końca października można głosować w plebiscycie radiowej „Jedynki” - POLSKA NA 4 PORY ROKU. Dziennikarze razem ze słuchaczami tworzą wyjątkową listę najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych turystycznych miejsc w naszym kraju: historycznych, przyrodniczych i miejsc przyjaznych rodzinie. Propozycje atrakcji w formie filmiku lub zdjęć przysyłają sami słuchacze. Na autorów najciekawszych z nich i na głosujących czekają nagrody.

W każdy piątek na antenie Programu 1 w audycji „Cztery Pory Roku” prowadzący będzie ogłaszał nagrodzone przez jury osoby, których zgłoszenia zostały wyróżnione i ocenione najwyżej. Dodatkowo prowadzący będzie ogłaszał osoby, które wzięły udział w głosowaniu i najbardziej kreatywnie uzasadniły swój wybór. W każdy pierwszy piątek miesiąca zgłoszenie znajdujące się w zakładce „NOTOWANIE” z największą liczbą zebranych głosów z każdej kategorii, przechodzi do specjalnej puli „Jedynki Turystycznej Listy Przebojów PL”.

Wśród podkarpackich propozycji na liście znaleźliśmy m.in: Obarzym Wioska Szlaków, Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu, Jasielski Szlak Win, Zabytkowy Drewniany Kościół w Święcanach, lipa św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej, Karpacka Troja - skansen w Trzcinicy, Muzeum Lizaka w Jaśle, Pałac Sroczyńskich w Jaśle, Muzeum Siarki w Tarnobrzegu, Muzeum Budownictwa - skansen w Sanoku, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie.

My jednak najmocniej namawiamy Was do głosowania na bieszczadzkie atrakcje, wśród których są: najwyższy szczyt w Bieszczadach - Tarnica, Bieszczadzka Kolejka Leśna w Majdanie koło Cisnej oraz wyjątkowa Cerkiew św. Paraskewy w Górzance.

Można powiedzieć, że pierwsze dwie atrakcje bronią się same – Tarnica co roku odwiedzana jest przez setki tysięcy turystów, a Bieszczadzka Kolejka Leśna jest obowiązkowym punktem każdej zorganizowanej wycieczki po Bieszczadach.

Dlatego naszych Czytelników namawiamy do głosowania na cerkiew św. Paraskewy w Górzance (TUTAJ). To drewniana greckokatolicka świątynia, obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. Wniebowstąpienia Pana Jezusa. „O wyjątkowości tej świątyni świadczy wyposażenie związane z obrządkiem wschodnim grekokatolickim (w tym niekanoniczny ikonostas płaskorzeźbiony!) i łacińskim (z Górzanki i z zatopionego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Wołkowyi). Charakterystyczne jest także położenie dawnej cerkwi - jest orientowana, na wzgórzu, po środku wsi, nad potokiem (istotne ze względu na święto Jordanu, otoczona starodrzewiem, groby duchownych za świątynią, cmentarz przy obiekcie. Prace konserwatorskie od ponad 20 lat są podejmowane z inicjatywy Ks. Piotra Bartnika - Proboszcza. A święta Paraskewa to mniszka z XI w.” - czytamy w zgłoszeniu w plebiscycie.

Przypominamy też, że trwają tam prace konserwatorskie, które przyczyniają się do zachowania unikatowego wnętrza świątyni. Wspólnoty parafialnej nie stać jednak na sfinansowanie kosztownych prac konserwatorskich, a warunkiem dotowania ich ze środków samorządowych i urzędu konserwatorskiego jest wkład własny parafii. Niestety, w tym roku wycieczek i turystów indywidualnych jest znacznie mniej, stąd prośba o wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. Pomóc możemy wpłacając datki na konto:

17 8642 1012 2003 1201 9577 0001

Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk

Parafia Rzymsko-Katolicka Wniebowstąpienia Pana Jezusa

Górzanka 50; 38-610 Polańczyk

autor: paba
źródło: tlp.polskieradio.pl/