Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 9 września 2019

Harasymiada już za nami

Harasymiada już za nami

Zakończyła się już XI edycja Harasymiady - Na ścieżkach Krainy Łagodności. Cykliczna impreza kultywująca pamięć o Jerzym Harasymowiczu - poecie niezwykle wrażliwym na piękno Podkarpacia odbyła się jak zwykle na terenie gościnnej gminy Komańcza.

W ramach tegorocznej edycji przeprowadzono konkurs plastyczny pt. Wierszem malowane dla dzieci z Gminy Komańcza. Rysunki stanowiły ilustrację do wybranych wierszy Jerzego Harasymowicza. Ponadto dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łupkowie i Komańczy odbyły się warsztaty sztuki deklamowania, interpretacji wiersza oraz podstaw aktorstwa. Warsztaty poprowadziła aktorka współpracująca z teatrem Bajlandia w Warszawie Katarzyna Kilar. Wreszcie po godzinach przygotowań przyszedł czas na prezentację wypracowanych efektów. 7 września rozpoczęły się obchody XI Harasymiady w Restauracji Pod Kominkiem. Tradycyjnie już imprezę poprowadził Mieczysław Czytajło, zaproszonych gości przywitał wójt Gminy Komańcza dr Roman Bzdyk. Kierownik Ośrodka Kultury w Szczawnem przedstawiła historię 70-letniej Biblioteki Publicznej w Komańczy, nawiązała również do powstania koncepcji i rozwoju Harasymiady - sztandarowej imprezy rokrocznie organizowanej przez tę placówkę. - To właśnie w naszej bibliotece w lipcu 1999 roku na miesiąc przed śmiercią Jerzy Harasymowicz miał spotkanie autorskie z czytelnikami w Bibliotece Publicznej w Komańczy, i tak to się zaczęło. Marzeniem Nadziejki było, aby nasza, jej biblioteka nazywała się Jego imieniem. Na rok przed 60 rocznicą utworzenia Biblioteki Publicznej w Komańczy, Nadzieja zaczęła drążyć temat, rozmawiając i pozyskując sponsorów na organizację Harasymiady. Dopięła swoich marzeń, bo we wrześniu 2009 r. nadane zostało imię Jerzego Harasymowicza Bibliotece Publicznej w Komańczy.

Na koniec, była dyrektor GOK-u podziękowała wszystkim, którzy do tej pory wspierali dzieło Harasymiady, a także pracownikom i wolontariuszom, którzy aktywnie włączali się w organizację tego wydarzenia. Wśród gości znaleźli się: dr Piotr Ursuski – poseł na Sejm RP, Janusz Haftek – Wicestratosta Leski, Edward Marszałek – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Roman Antosz - radny Rady Gminy, dyrektorzy szkół: Maria Grabek, Jolanta Wewiórska i Renata Kaim.

Jako pierwsza z wykładem nt. Jerzy Harasymowicz – Ojciec duchowy studenckiej piosenki turystycznej wystąpiła mgr Maria Kościelniak. Prof. Alois Woldan z Uniwersytetu Wiedeńskiego, porównał motywy poruszane w utworach Harasymowicza z motywami wykorzystanymi w twórczości poetów ukraińskich w wykładzie pt. Jerzy Harasymowicz i poeci łemkowscy. Jako ostatni zaprezentował referat przygotowany wspólnie z dr Alanem Weissem Robert Księżopolski pt. Jerzy Harasymowicz - Żywot poetycki – wątki wybrane.

Po wysłuchaniu referatów swoje zdolności aktorskie zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Komańczy i Łupkowie. W trakcie trwania uroczystości uczestnicy mogli podziwiać parce wykonane przez uczniów w ramach konkursu „Wierszem malowane”. Łącznie w konkursie udział wzięło 12 dzieci. Jury w składzie Andrzej Kijowski – przewodniczący, Irena Dybała, Barbara Stanikowska, Zofia Daszkiewicz-Siuciak i Joanna Dyląg – członkowie, oceniało prace i wyłoniło laureatów. Prace zostały podzielone na dwie grupy wiekowe. W pierwszej oceniano uczniów klas IV - VI, w drugiej klas VII i VIII.
I m. w kategorii IV – VI zdobyła Weronika Grodzińska, II m. Katarzyna Rudnicka, III m. zajęła Ksenia Petryszak, wyróżniono Marka Kudrę za ciekawą interpretację Pejzażu z ważką, Mikołaja Ferenca za zgodność z tematem rysunku do wiersza pt. Połoniny i Nikolę Petryszak za oryginalną technikę w pracy pt. „Listopad na połoninie”. I m. w starszej kategorii wiekowej zdobyła Weronika Duszatyńska, wyróżniono Annę Bodnar za oryginalne ujęcie wiersza pt. Maki. Po wręczeniu nagród przez wójta Gminy Komańcza Romana Bzdyka i dyrektor GOK-u Krystynę Galik-Harhaj, przyszedł czas na koncerty.
Jako pierwszy swoje utwory zaprezentował poznański zespół ARETE, wykonujący autorską piosenkę literacką, którą przeplatają z elementami bluesa, jazzu czy flamenco. Wprowadzeni w nastrój krainy łagodności uczestnicy Harasymiady wysłuchali koncertu Pawła Orkisza - autora nastrojowych ballad i popularnych piosenek turystycznych. Na koniec wszyscy udali się na ognisko harcerskie w wykonaniu harcerzy z Hufca Ziemi Sanockiej im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się od złożenia kwiatów przed pomnikiem poświeconym Jerzemu Harasymowiczowi i Marii Harasymowicz, następnie przybyli goście w osobach: odczytali wiersze poety i zgodnie z planem wszyscy przystąpili do narodowego czytania noweli Dym Marii Konopnickiej. Czytanie rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Łupkowie, następnie fragmenty odczytali wójt Gminy Tyrawa Wołoska – Teresa Brzeżawska-Juszczak, wójt Gminy Komańcza – dr Roman Bzdyk, uczniowie Szkoły Podstawowej w Komańczy, dr Joanna Potaczek, Krystyna Galik-Harhaj, prof. Alois Woldan, nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza Piotr Łański.

Naładowani pozytywną energią wszyscy ruszyli na Połoninę Wetlińską, gdzie był czas na podziewanie pięknych widoków i kontemplowanie piękna przyrody. Powrót zaplanowano przez Mików. W tej urokliwiej wsi przed pomnikiem poświęconym Jerzemu Harasymowiczowi, znajdującym się przed domem, w którym przebywał poeta, złożono kwiaty. Obecnie dom ten jest do dyspozycji turystów. Rajd zakończył poczęstunek w Duszatynie. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w organizację XI Harsymiady, a także przybyłym gościom za uświetnienie obchodów. Zapraszamy już za rok.

XI edycję Harasymiady - Na ścieżkach Krainy Łagodności zorganizowali: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Łupkowa i Okolic wspólnie z Urzędem Gminy Komańcza i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Komańczy, dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

FOT. GOK KOMAŃCZA cała galeria na FB GOK KOmańcza

 

Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
Harasymiada już za nami
autor: ET
źródło: GOK Komańcza


powiązane artykuły: