Ustrzyki Dolne
piątek, 20 listopada 2020

Jak pracuje konserwator zabytków - FILM

Jak pracuje konserwator zabytków - FILM<br/>fot. scrn z filmu WUOZ Przemyśl
fot. scrn z filmu WUOZ Przemyśl

Kościoły, cerkwie, synagogi, miasteczka, zamki i pałace - Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu pokazuje jak wygląda praca w instytucji. - Nasze zabytki są też mocno wpisane w bogactwo krajobrazu naturalnego Pogórza, Beskidów i Bieszczadów – podkreśla Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu przygotował film, w którym informuje o tym, jak wygląda praca konserwatorów oraz czym zajmuje się instytucja, która chroni dziedzictwo kulturowe Podkarpacia. „Naszym zadaniem jest dbanie o zabytki oraz upowszechnianie wiedzy o historii, architekturze i walorach kulturowych naszego regionu. Wszelkie działania popularyzujące mają za zadanie przybliżyć społeczeństwu wyjątkowe i wybitne wartości krajobrazu kulturowego, w tym zabytków nieruchomych, ruchomych oraz archeologicznych.”

- Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego i zwrócenie szczególnej uwagi na wyjątkowy region jakim jest Podkarpacie. Dziedzictwo kulturowe Podkarpacia to dziedzictwo kilku narodów, wyznań i grup etnicznych - nie tylko Polaków, ale także Żydów, Łemków, Bojków a nawet Niemców, kulturowa spuścizna katolików, grekokatolików, prawosławnych, ewangelików i wyznawców judaizmu. To historyczne miasta i miasteczka, zabytkowe drewniane domy oraz imponujące zamki i pałacowe rezydencje. To także zabytki techniki i architektury obronnej europejskiej klasy - informuje Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Jak podkreśla szefowa WUOZ, wszystkie wojewódzkie urzędy ochrony zabytków w Polsce działają na tych samych zasadach, a jednocześnie każdy teren ma swoją specyfikę. W przypadku Podkarpacia to, z jednej strony, wieloetniczne, różnorodne dziedzictwo kulturowe a z drugiej duże nasycenie zabytkowymi obiektami wysokiej rangi artystycznej - o znaczeniu ogólnopolskim, a nawet światowym. - Na Podkarpaciu wciąż zachowały się pewne, wyjątkowo rzadko już spotykane, krajobrazy kulturowe. Nasze zabytki są też mocno wpisane w bogactwo krajobrazu naturalnego Pogórza, Beskidów i Bieszczadów – przypomina Beata Kot.

Film jest wizytówką urzędu jak również odpowiedzią na pytanie, czym dokładnie zajmuje się instytucja, która ze względu na swój charakter pracy nie jest powszechnie obecna w dyskursie publicznym.

- Podkarpaccy konserwatorzy strzegą sześciu tysięcy obiektów z rejestru zabytków, siedmiu Pomników Historii oraz sześciu drewnianych zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO - dwóch kościołów i czterech cerkwi – dodaje wojewódzka konserwator zabytków.

Dodatkowo, z filmu dowiadujemy się kim jest konserwator zabytków. W sposób szczególny przedstawia to zagadnienie Bartosz Podubny, zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Konserwator jest urzędnikiem, pracuje z dokumentami, wydaje decyzje administracyjne, ale jednocześnie jest urzędnikiem dość szczególnym. Musi mieć bardzo dużą wiedzę o historii, architekturze i sztuce swojego regionu i musi to rzeczywiście kochać. Każdy z nas ma też praktyczne doświadczenie w tym zawodzie, bo każdy spędził kiedyś dużo czasu na rusztowaniu. A to znaczy, że zabytki znamy naprawdę z bliska i kiedy trzeba ich bronić, łatwo nie odpuszczamy.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Prace, którymi zajmują konserwatorzy można śledzić w mediach społecznościowych - Facebook  i Instagram.

 

autor: oprac. paba
źródło: WUOZ Przemyśl