Ustrzyki Dolne
piątek, 27 listopada 2020

„Jedno życie leskie”- premiera online

„Jedno życie leskie”- premiera online<br/>fot. BDK Lesko
fot. BDK Lesko

Bieszczadzki Dom Kultury zaprasza na premierę online przedstawienia „Jedno życie leskie”. Tym razem reżyser Jarosław Figura opowie o tragicznym losie Polaków i Żydów w czasie II Wojny Światowej na przykładzie losów mieszkańca Leska Józefa Zwonarza.

W najbliższy piątek (27 listopada) o godz. 18.00 odbędzie się premiera online spektaklu pt. „Jedno życie leskie”. Spektakl zostanie wyemitowany na Facebooku Bieszczadzkiego Domu Kultury oraz Facebooku Miasta i Gminy Lesko.

Jak przypominają organizatorzy, spektakl jest kontynuacją otwartej w październiku, na strychu leskiej biblioteki wystawy, z okazji 550-lecia nadania praw miejskich Lesku. Jest również zamknięciem projektu, na który Bieszczadzki Dom Kultury otrzymał dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

W tym przedstawieniu zagłębimy się między innymi w niezwykłą historię o tragicznym losie Polaków i Żydów w czasie II Wojny Światowej, na przykładzie losów mieszkańca Leska Józefa Zwonarza. Ponownie reżyserem, scenografem i autorem tekstów został Jarosław Figura, który współtworzył wystawę w bibliotece.

„Dlaczego się na to zdecydowałem? Ja – Józef Zwonarz, mieszkaniec Leska. Dlaczego ryzykowałem w czasie II wojny światowej utratę życia, własnego i moich najbliższych, ukrywając w piwnicy przez 22 miesiące rodzinę doktora Natana Wallacha..? Bo życie to jedność. Wszyscy, czy to Polak, Żyd, Ukrainiec lub Niemiec czujemy podobnie. Człowieczeństwo to jedność współistnienia na ziemi, tylko czasem ludzie o tym zapominają. Wówczas rodzi się zło, które niszczy człowieka. Nie możemy na to pozwalać, nigdy! Niezależnie od tego, jak bardzo się różnimy i w jakiego Boga wierzymy lub nie. Bo zrodzony na złu demon tak samo wszystkich dotyka cierpieniem. A za zwycięstwem dobra zawsze stoi jedność, a tym samym szczęście człowieka.”

Zachęcamy do obejrzenia premiery online, razem przeżyjmy tę niezwykłą historię.

Spektakl mozna też oglądać na www.bdk.lesko.pl oraz www.lesko.pl

 

autor: oprac.paba
źródło: FB/BDK Lesko