Ustrzyki Dolne
środa, 18 marca 2020

Jesteś na kwarantannie? Podpowiadamy jak się nie nudzić w domu.

Jesteś na kwarantannie? Podpowiadamy jak się nie nudzić w domu.<br/>fot. scrn
fot. scrn

Ulice większości bieszczadzkich miasteczek są puste i ciche. A ich mieszkańcy, z racji zaistniałej sytuacji, więcej czasu spędzają w swoich domach. Czy musi to oznaczać nudę? Niekoniecznie.

Zagrożenie koronawirusem dla większości z nas oznacza, w mniejszym lub większy stopniu, wycofanie się z pewnych aktywności, do których byliśmy przyzwyczajeni, jak choćby basen, kino, wszelakie zajęcia artystyczne itp. W obliczu zalecenia, by pozostać w domach, rodzi się pytanie, jak wypełnić ten czas, który zwykle spędzaliśmy otoczeni ludźmi, w wartościowy sposób. Okazuje się, że wiele placówek i instytucji, mniejszego i większego kalibru - bo mowa tu będzie zarówno o "gigantach" świata kultury, jak i inicjatywach lokalnych - wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Z oferty tej mogą skorzystać również mieszkańcy Bieszczad, bez wychodzenia z domu i zupełnie za darmo.

Na początek wato wspomnieć o programie Google Arts & Culture (artsandculture.google.com/), w którym wzięło udział ponad 500 muzeów i galerii z całego świata (w tym kilkadziesiąt instytucji z Polski, m.in. Muzeum Narodowe), udostępniając swoje zbiory w wirtualnej rzeczywistości. Efekt tej współpracy jest  imponujący - pozwala nie tylko na zapoznanie się z poszczególnymi dziełami czy wystawami, ale też na wirtualny spacer po słynnych budowlach przy użyciu opcji „street view”. Odwiedzać należy także strony internetowe poszczególnych muzeów, gdyż wiele z nich oferuje teraz wirtualne spacery/komentarze/filmy. Polskim odpowiednikiem programu Google Art & Culture, na skalę naszego kraju, jest Ninateka (ninateka.pl/), oferująca około 7 tys darmowych plików audio i wideo, w tym m.in nagrania wystaw i spektakli.

Dla miłośników opery przygotowała coś specjalnego słynna Metropolitan Opera z Nowego Jorku, która emituje darmowe transmisje dla swoich widzów, by umilić im ten trudny czas.
Również miłośnicy aktywności fizycznej znajdą w nowych warunkach coś dla siebie. Zamiast odwiedzać swój ulubiony klub fitness czy siłownię, można wziąć udział w zajęciach on-line organizowanych zarówno przez takie placówki (np. krakowski Ogród Harmonii; www.ogrodharmonii.pl) jak i indywidualnych instruktorów czy trenerów (np. Joga „w czasach zarazy”, zajęcia dostępne na portalu społecznościowym Facebook).

Biorąc pod uwagę niepewność co do tego, jak długo przyjdzie nam spędzać czas w domach i wśród najbliższych jedynie osób, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z poszerzoną ofertą szeroko pojętego świata kultury. A potem pozostaje już tylko wybrać coś dla siebie.

 

autor: AW