Ustrzyki Dolne
piątek, 29 listopada 2019

Kordyaczny w Cisnej

Kordyaczny w Cisnej<br/>fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy

- „Torsy” to moja odpowiedź na to jak postrzegam drugiego człowieka, jaka wiąże mnie z nim relacja. Nie skupiam się na przedstawianiu dokładnej anatomii osoby, chcę wyrazić głównie jej duchowość, a nie fizyczność – pisze zapraszają na swoją wystawę w Cisnej Andrzej Kordyaczny.

Już 30 listopada w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej odbędzie się wystawa rysunku Marka Kordyacznego „Torsy”.

Marek Kordyaczny urodzony w 1956 roku w Rzeszowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Od 1976 do 1981 studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Mariana Koniecznego, gdzie obronił pracę dyplomową. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym tej uczelni prowadząc zajęcia rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się twórczością w zakresie rzeźby, rysunku, malarstwa akwarelowego. Wypowiada się twórczo w różnych konwencjach plastycznych. Zajmuje się rzeźbą realistyczną, abstrakcją, kinetyką, tworząc cykle: na przykład „Torsy” przedstawione na tej wystawie.

Marek Kordyaczny pisze: „Wystawa prezentuje rysunki wykonane ołówkiem. Cykl pt. „Torsy” jest ciągiem nieskończonym, stale kontynuowanym. Ze względu na to, że jestem rzeźbiarzem, rysunek jest dla mnie notatką, uzupełnieniem do powstających rzeźb i przybrał on z czasem charakter samodzielny. Na przemian rysuję lub rzeźbię dowartościowując każdą ze stron. Technika ołówka pozwala mi na szeroką skalę uzyskać półtony, delikatne mgiełki, aż po maksymalne uderzenia grafitu. „Torsy” to moja odpowiedź na to jak postrzegam drugiego człowieka, jaka wiąże mnie z nim relacja. Nie skupiam się na przedstawianiu dokładnej anatomii osoby, chcę wyrazić głównie jej duchowość, a nie fizyczność. Przedstawiam - rysuję postaci i ich kondycję w relacji do współczesności. Raz są atakowane przez zewnętrzność (materię), innym razem uwikłane przez własne myśli, przeżycia, uwarunkowania”.


Wernisaż odbędzie się 30 listopada (sobota) w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej o godz. 19.
W programie występ GOA GROOVE MUSIC (w składzie Ernest Drelich z Cisnej).

 

autor: oprac.paba
źródło: GCKiE Cisna