Ustrzyki Dolne
czwartek, 7 maja 2020

Lesko tworzy miejskie archiwum – przyłącz się!

Pożar Leska

W tym roku w Lesku zaczynają się jubileuszowe obchody 550-lecia nadania praw miejskich. Z tej okazji leski urząd zaplanował stworzenie plenerowej wystawy „550. Miasto z historią” oraz Regionalnej Izby Pamięci. Obecnie poszukiwane są pamiątki związane z historią Leska.

Lesko - gród rodu Kmitów - w tym roku rozpoczyna świętowanie 550-lecia nadania praw miejskich. To, w jaki sposób będzie obchodzony leski jubileusz, zależy od sytuacji epidemiologicznej. Władze zapewniają, że jak tylko wszystko wróci do normy, będą chciały wspólnie z mieszkańcami i gośćmi godnie uczcić to wielkie historyczne wydarzenie.

- Z wiadomych przyczyn, nie jesteśmy w stanie póki co zorganizować hucznych obchodów, ale wychodzimy do mieszkańców z akcją „Lesczanie dla miasta” - informuje Dawid Lipka z Biura Promocji Kultury i Turystyki.

W planach Urzędu Miasta i Gminy w Lesku oraz jednostek podległych jest m.in. stworzenie plenerowej wystawy „550. Miasto z historią” oraz Regionalnej Izby Pamięci w dawnej świątyni ormiańskiej, która jest w tej chwili remontowana. - Nie zabraknie też albumów czy folderów turystycznych. Te i inne działania wymagają stworzenia zbioru – archiwum dawnych pamiątek - zdjęć, pocztówek, dokumentów, ciekawych przedmiotów - z pomocą mieszkańców, ponieważ ani urząd, ani biblioteka czy dom kultury, nie posiadają wystarczających zbiorów, którymi mogą posługiwać się niekomercyjnie. Dlatego też gorąco zachęcamy do aktywnego włączenia się w akcję „Lesczanie dla miasta” - dodaje Dawid Lipka.

Każdy z nas ma w swoich domowych zasobach rodzinne – wielowiekowe pamiątki, które nigdy nie doczekały się publikacji. Właśnie teraz przyszła na nie pora, wystarczy przeszukać strych, stary rodzinny album, czy w inne miejsca, w których mogą znajdować się materiały, mogące okazać się prawdziwą perełką „miasta Kmitów”. - Chcemy pokazać kolejnym pokoleniom, jak Lesko wyglądało 20, 50, 100, a nawet więcej lat temu, jak wyglądało życie codzienne – wyjaśnia.


 

Jeśli zdecydują się Państwo na wsparcie miejskiego archiwum, możecie to zrobić na dwa sposoby:

1) Można przekazać kopie oryginałów, które należy zeskanować w jak najwyższej rozdzielczości i przesłać mailowo na adres: promocja@lesko.pl, wraz z opisem, co i kogo przedstawiają oraz ewentualnego autora lub z czyjego zbioru pochodzą. Konieczne jest także podpisanie i przesłanie skanu klauzuli RODO i zezwolenia dla gminy Lesko na publiczne niekomercyjne wykorzystywanie zbiorów. Dokumenty te dostępne są na stronie internetowej www.lesko.pl

Jeśli nie posiadacie skanera, to wystarczy skontaktować się Biurem Promocji Kultury i Turystyki tel. 575 588 488. Pracownik umówi się na skanowanie, a oryginały zostaną zwrócone w nienaruszonym stanie.

2) Można też przekazać do zbiorów oryginały – w takim przypadku należy się skontaktować telefonicznie z Biurem Promocji Kultury i Turystyki tel. 575 588 488, a pracownik uzgodni formę i sposób przekazania materiałów.

Urzędnicy mają nadzieję, że inicjatywa spotka się dużym odzewem, a Lesko doczeka się archiwum miejskiego z prawdziwego zdarzenia. Na zachętę leski urząd prezentuje kilka ciekawych zdjęć, jakie dotychczas udało się zgromadzić w gminnym archiwum.

Fot. Archiwum Miejskie Lesko

Dni Ziemi Leskiej
Huzele
Lesko - pocztówka
Panorama Leska
Synagoga
autor: oprac. paba