Ustrzyki Dolne
wtorek, 13 sierpnia 2019

Łopienka zaprasza na nocne czuwanie

Łopienka zaprasza na nocne czuwanie<br/>fot. karpaccy.pl
fot. karpaccy.pl

Kustosz łopieńskiego sanktuarium zaprasza po raz ósmy na nocne czuwanie w Łopience, które rozpocznie się w środę 14 sierpnia o godzinie 18. Wierni będą modlić się m.in. o łaski dla ojczyzny i pokój na Ukrainie.

W wigilię święta Wniebowzięcia NMP proponuje wspólną modlitwę o szczególne łaski dla ojczyzny i o pokój na Ukrainie powierzyć orędownictwu Matki Bożej Łopieńskiej.
W programie czuwania znajdą się:
– Msza Święta i wystawienie Najświętszego Sakramentu,
– nabożeństwo ekumeniczne „Maryja – Zwierciadło Sprawiedliwości”,
– nieszpory,
– różaniec,
– apel Jasnogórski,
– modlitwy do Matki Bożej,
– modlitwa zawierzenia papieża Franciszka.
Zakończenie czuwania przewiduje około północy. Dla wytrwałych po zakończeniu czuwania gorąca herbata i słodycze.

- Serdecznie zapraszam wszystkich, a szczególnie pragnących modlić się o pojednanie oraz tych którzy chcą lepiej przygotować się do święta Wniebowzięcia. Także zmęczonych natłokiem codziennych wrażeń, szukających wyciszenia, szukających pocieszenia, szukających Boga – poinformował przez stronę internetową karpaccy.pl kustosz Zbyszek Kaszuba.

Grekokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewii w Łopience jest najstarszą murowaną cerkwią w Bieszczadach. Jej drzwi dla wiernych są otwarte całą dobę. Posiada bardzo skromny wystrój. Dzięki ascetycznemu wnętrzu uwagę wiernych mocniej przykuwa jedyna ikona wisząca w głównej nawie - kopia ikony Matki Bożej Pięknej Miłości. Jej oryginał został przeniesiony do Polańczyka w 1949 r., gdzie znajduje się do dzisiaj.

Jak głosi legenda, ikona Maryi pojawiła się na jednej ze starych lip lub, jak sugeruje inna wersja, sama Maryja ukazała się niemej dziewczynce, która od razu wyzdrowiała. W podziękowaniu za cud został namalowany wizerunek Maryi.

Przed II wojną światową w Łopience trzy razy do roku miały miejsce odpusty, na które przybywały setki pielgrzymów. Do dziś najważniejsze uroczystości odbywają się w pierwszą niedzielę października.

autor: oprac.paba
źródło: karpaccy.pl / bieszczady.net.pl