Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 18 listopada 2019

„Łukasiewicz” znów nagrodzony

„Łukasiewicz” znów nagrodzony

W miniony weekend dokument fabularyzowany produkcji Telewizji Obiektyw „Łukasiewicz Nafciarz Romantyk” został nagrodzony na dwóch festiwalach. Doceniono go w Warszawie i Rzeszowie.

Jury XIV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2019”, który odbył się w dniach od 6 do 9 listopada w Warszawie, przyznało producentowi Bogdanowi Miszczakowi Nagrodę Specjalną za wieloletnie podejmowanie tematyki Festiwali Polonijnych „Losy Polaków”. Na tegoroczny festiwal została zgłoszona ostatnia produkcja Telewizji Obiektyw „Łukasiewicz Nafciarz Romantyk”. Nagrodę w imieniu producenta odebrała Magdalena Koszalińska.
Festiwal organizowany jest przez Fundacje Polska-Europa-Polonia w ramach wieloletniego Programu „Niepodległa”, związanego z 100-ną Rocznicą Odzyskania Niepodległości.

Również w sobotę 9 listopada film „Łukasiewicz Nafciarz Romantyk” został doceniony na 17. Festiwalu Filmów Optymistycznych Happy End w Rzeszowie. Organizatorzy przyznali Nagrodę Specjalną Prezesa Pike /Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej/ w kategorii filmów dokumentalnych zrealizowanych przez twórców telewizji lokalnych oraz nagrodę w kategorii Najlepszy Trailer.
Film „Łukasiewicz Nafciarz Romantyk”, zdobył też główną nagrodę na festiwalu PIKE w Sopocie w konkursie „To nas dotyczy” w maju oraz nagrodę publiczności i II miejsce w konkursie głównym na 7. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią”, który odbył się w sierpniu. Ponadto został pokazany w czasie tegorocznej 20 edycji Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles, a także w ramach 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Chciago.
Film mógł być zrealizowany dzięki sponsorom: Polski Koncern Naftowy Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A  i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Produkcję wsparli również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Partnerami są również miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.

Fabularyzowany dokument „Łukasiewicz Nafciarz Romantyk” opowiada o twórcy przemysłu naftowego – Ignacym Łukasiewiczu. W rolę tę wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka oraz Mateusz Mikoś. Scenariusz filmu napisał Łukasz Walczak, reżyseria Maciej Wójcik, producent Bogdan Miszczak.

FOT. TVP OBIEKTYW

„Łukasiewicz” znów nagrodzony
„Łukasiewicz” znów nagrodzony
„Łukasiewicz” znów nagrodzony
„Łukasiewicz” znów nagrodzony
„Łukasiewicz” znów nagrodzony
„Łukasiewicz” znów nagrodzony
„Łukasiewicz” znów nagrodzony
autor: oprac. paba