Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 20 marca 2017

Młodzi zbierali na Klub Młodzieżowy

Młodzi zbierali na Klub Młodzieżowy<br/>fot. Magda Kuzar
fot. Magda Kuzar

Koncert charytatywny to jedna z pierwszych inicjatyw Międzyszkolnego Klubu Młodzieżowego. 16 marca młodzież zbierała fundusze na wykończenie miejsca, w którym będą mogli spędzać wolny czas.

W Ustrzyckim Domu Kultury odbył się koncert charytatywny podczas którego młodzi ludzie z naszej gminy zbierali pieniądze na dokończenie swojego miejsca w mieście, czyli Międzyszkolnego Klubu Młodzieżowego. Na scenie pojawiły się młode, ustrzyckie wokalistki, zespoły tworzone wspólnie z nauczycielami oraz cheerleaderki z Shake Dance. Młodzież reprezentująca MKM opowiedziała widzom o swoich planach i marzeniach oraz podzieliła się zdjęciami z przebiegu prac remontowych. Zbiórka była prowadzona przez cały dzień w różnych instytucjach w mieście, a zakończył ją koncert tworzony przez uczniów z ustrzyckich z szkół.

Międzyszkolny Klub Młodzieżowy to temat, który w ustrzyckich szkołach przewija się od lat. Teraz okazało się, że młodym ludziom wystarczy stworzyć możliwość, a dalszym działaniem zajmą się sami. – Klub powstał, bo już od wielu, wielu lat młodzież to sygnalizowała – mówi Barbara Woźniak, nauczycielka ustrzyckiej „jedynki”. – Prowadzę lekcje historii i wos-u i kiedy rozmawiałam z uczniami o samorządzie i o tym co można by zrobić na naszym terenie, to wiecznie pojawiał się ten sam temat - klub młodzieżowy.

We współpracy z burmistrzem Bartoszem Romowiczem udało się przejść od marzeń do ich realizacji. – Fajnie wpływa na nich burmistrz – mówi Barbara Woźniak. - Opowiada im jak sam ze znajomymi działał w ich wieku, jak pozyskiwali środki i to dzięki temu się trochę rozruszali. Mają siłę i pomysły. Wierzę w to, że ten zapał nie opadnie. Z czasem będą się pojawiać nowe twarze, więc i kolejne pomysły.

Wszystko zaczęło się od rozpisania projektu w ramach Akcji Masz Głos. Lokal komunalny po dawnym sklepie papierniczym dostali właśnie od burmistrz. Część remontu udało się zrobić z pozyskanych środków, dużą pomocą były również pieniądze od sponsorów. Co należy podkreślić, sama młodzież uczestniczy w niemalże każdym etapie remontu. W tym momencie klub jest już prawie skończony. Mają zapewnioną dostawę Internetu i telewizji od firmy Tranasmitel, ale dalej czekają na odpowiedzi od kilku lokalnych firm. Liczą, że między innymi dzięki zbiórce uda im się pozyskać pieniądze na kupno wykładziny, telewizora, komputera, czy choćby czajnika bezprzewodowego. Na tym nie kończą się jednak potrzeby, w rozmowach pojawiają się mniej lub bardziej szalone marzenia, jak choćby stół bilardowy czy konsola do gier.

Klub będzie miejscem spotkań młodzieży z różnych szkół. To tutaj będę mogli pogadać, pograć wspólne na konsoli czy w modne znowu planszówki. - To będzie takie dobre miejsce, żeby młodzież mogła się spotkać, porozmawiać, omówić różne ważne kwestie, rozpisać projekty zarówno dla samych młodych jak i dla całej społeczności czy zaprosić ciekawych ludzi, robić coś wspólnie – mówi Anna Legin-Tomczak opiekun Młodzieżowej Rady Gminy.

Działania młodzieży już spotykają się z zainteresowaniem ze strony dorosłych. Jak sami twierdzą będzie to również przestrzeń do podejmowania nowych inicjatyw, w szczególności dla młodzieży, ale nie tylko. – Spotkałam się też z paniami seniorkami i też chciałyby się spotykać w MKM, działać wspólnie z młodymi – mówi Barbara Woźniak.

Młodzież jest pełna entuzjazmu i zapału do działania, ciągle pojawiają się nowe wyobrażenia co można robić w MKM - Ten klub będzie świetnym miejscem, żeby zrealizować nasze wszystkie pomysły, jak choćby wieczory filmowe lub kursy językowe – mówi Michał Szczęsny, przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy, a Miłosz Smoleński dodaje - Chcielibyśmy zapraszać do nas ciekawych ludzi, których w naszych regionie nie brakuje. MKM ma być nie tylko miejscem spotkań, ale przede wszystkim polem, na którym młodzież będzie uczyć się współpracować, między innymi snują już wizję rozgrywek w bilard. - Wiele osób mówi, że chciałoby pograć wspólnie w bilard – mówi Edyta Hańczyk. - Jeśli uda nam się zdobyć stół, to takie rozgrywki się odbędą.

Świetlica rusza w sobotę 25 marca o godzinie 11:00. Na otwarciu pojawią się współtwórcy tego dzieła, sponsorzy oraz przedstawicie Akcji Masz Głos.

 

Młodzi zbierali na Klub Młodzieżowy<br/>fot. Magda Kuzar
fot. Magda Kuzar
Młodzi zbierali na Klub Młodzieżowy<br/>fot. Magda Kuzar
fot. Magda Kuzar
Młodzi zbierali na Klub Młodzieżowy<br/>fot. Magda Kuzar
fot. Magda Kuzar
autor: mk


powiązane artykuły: