Ustrzyki Dolne
środa, 2 września 2020

Mobilne Narodowe Czytanie – czas na „Balladynę”

Mobilne Narodowe Czytanie – czas na „Balladynę”<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Przed nami dziewiąta edycja Narodowego Czytania. Tym razem miłośnicy literatury polskiej wraz z „Balladyną” Juliusza Słowackiego ruszają na ulice Ustrzyk Dolnych, aby w czasach pandemii promować czytelnictwo.

Narodowe Czytanie w Ustrzykach Dolnych jak co roku organizuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. E. Wanieka. W tym roku to spotkanie kulturalne będzie jednak wyglądać inaczej niż zwykle. Ze względu na pandemię koronawirusa, „Balladyna” „wyjedzie” na ulice miasta za sprawą Bieszczadzkiego Elektryka czyli elektrycznego samochodu, którym można zwiedzać malownicze tereny gminy Ustrzyki Dolne.

Organizatorzy zaplanowali cztery przystanki: pierwszy przy bibliotece (rozpoczęcie: 11:00-11:25), drugi w okolicy restauracji „Niedźwiadek” (11:30-11:55), trzeci przy Zespole Basenów „Delfin” (12:05-12:30) i czwarty na ustrzyckim deptaku (zakończenie 13:35-13:00). Podczas przystanków zaproszeni goście będą czytali dramat Juliusza Słowackiego (podane godziny są orientacyjne, mogą ulec niewielkiemu przesunięciu).

Zapraszamy do włączenia się do wspólnego czytania nie tylko poprzez słuchanie, ale także poprzez zgłoszenie się do czytania tekstu (tel. 13 461 12 53).

TERMIN: sobota, 5 września, godz. 11:00 przy bibliotece, (w razie niepogody - ulewa, grad itp. Narodowe Czytanie nie odbędzie się).

Patronat nad Narodowym Czytaniem od lat sprawuje para prezydencka. Akcję zapoczątkował w 2012 z prezydent Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Pierwsze publiczne czytanie „Pana Tadeusza” odbyło się więc 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości w kraju.

- Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

autor: paba
źródło: www.prezydent.pl/PiMBP UD