Ustrzyki Dolne
niedziela, 30 grudnia 2018

Niezbędnik kolędnika – tradycyjne kolędowanie

Niezbędnik kolędnika – tradycyjne kolędowanie

Zapraszamy do zapoznania się z nowym projektem autorstwa Barbary Bator z Zespołem Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli „Dwanaście mgnień tradycji. Pieśń w porach roku” opartym na żywej tradycji Podkarpacia. Projektowi towarzyszy wystawa prac bieszczadzkiego artysty Antoniego Łuczki.

- To jedyne takie przedsięwzięcie na skalę regionu obejmujące wydarzenia całego roku liturgicznego, przeplatającego się z porami roku a w tym wszystkim wielką rolę odgrywa pieśń opisująca ludzkie losy – informuje Barbara Bator, pomysłodawczyni projektu.
Projekt ma na celu pielęgnowanie muzycznej tradycji regionu. Przekazywanie następnym pokoleniom dziedzictwa kulturowego. Ukazanie różnorodności i bogactwa. Rekonstrukcję odchodzących w zapomnienie tradycyjnych pieśni i nabożeństw związanych z obrzędowością i dawnym sposobem życia.

- Przez cały rok 2019 proponuję m.in. koncerty, warsztaty, spotkania śpiewacze i opowieści o tradycji. Podkarpacie to bardzo różnorodny muzycznie region. W tradycji do dziś zachowały się śpiewy i obrzędy, które inspirują twórców, a dla muzyków są nie lada wyzwaniem. Wychowałam się w otoczeniu tradycji i dostrzegam potrzebę jej kultywowania i przekazywania – mówi Barbara Bator.

„Dwanaście mgnień tradycji. Pieśń w porach roku.”, to podróż przez rok pełen niesamowitych zdarzeń. Więcej szczegółów już wkrótce na stronach internetowych, w zaprzyjaźnionych mediach oraz na portalach społecznościowych (www.barbara.bator.com.pl oraz www.voxangeli.pl). Patronat nad projektem objęli m.in.: Polskie Radio Rzeszów, „VIA” Katolickie Radio Rzeszów, Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej „Radio Fara”, Gazeta Codzienna Nowiny i Nowiny24.pl, portal Brzozowiana.PL

Tymczasem zapraszamy na I odsłonę projektu „ZIMA”, z którą wiąże się tradycja kolędowania, a będzie można jej wysłuchać na antenie Polskiego Radia Rzeszów 90.5 Mhz już 4 stycznia 2019 o godz. 19:00. Autorzy zapraszają też do wspólnego kolędowania wraz z Zespołem Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli, w Studio Koncernowym Polskiego Radia Rzeszów im. Tadeusza nalepy ul. Zamkowa 3 w Rzeszowie. Najpiękniejsze tradycyjne kolędy znajdziecie w premierowym „Niezbędniku Kolędnika” pt. „Na kopie siana” czyli o Tradycyjnym Podkarpackim Kolędowaniu słów kilka.

W programie swoiste the best of kolędowego repertuaru. Usłyszycie kolędy z różnych epok, w różnych stylistykach wykonawczych. Kolędy z chałupy, dworu i dziadowskich wędrówek.
- Zaczerpnęliśmy ze staropolskich kancjonałów, starodawnych śpiewników, znanych i nieznanych kantyczek, zbioru Oskara Kolberga, antologii Bartosza Gałązki oraz żywej tradycji Podkarpacia. Zaśpiewacie wspólnie z Zespołem Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli kolędy staropolskie, domowe, pasterskie, góralskie, bojkowskie, dziadowskie, bałamuty, apokryficzne, życzące czyli wszelkie wesołe piosnki ludu w czasie Świąt Bożego Narodzenia nie tylko po domach śpiewane – wylicza Barbara Bator.
Każdy słuchacz, który przyjdzie na spotkanie do Polskiego Radia Rzeszów, otrzyma premierowy X „Niezbędnik Kolędnika” pod tytułem „Na kopie siana” z tekstami wszystkich kolęd, dzięki czemu będzie mógł włączyć się w stu procentach we wspólne przeżywanie tej radości. Wszystko to przy akompaniamencie lir korbowych z Wędrownego Uniwersytetu Korbowego oraz innych równie ciekawych rekonstrukcji instrumentów dawnych i tradycyjnych z podkarpackich pracowni lutniczych Lucjana Kościółka i Leszka Pelca. Na koniec oczywiście prezentacja i możliwość samodzielnego zakręcenia korbą tudzież machnięcia smykiem np. na fideli klawiszowej. Zapraszamy dołączcie do nas kolędników - rozbójników. Wieczór będzie pełen niespodzianek.

Posłuchajcie na zachętę „Na kopie siana”


 

„Niezbędnik Kolędnika” nr X - Źródła:
Kancjonał Nieświeski 1564 r.; Śpiewnik X. M. M. Mioduszewskiego, druk. 1843 r.; Kantyczki Karmelitańskie, rękopis z XVIII w.; „Kolędy i pastorałki”, Kantyczka Karola Miarki 1911 r.; „Kolędy domowe i pastorałki”, Kantyczka Jana Kaszyckiego 1911 r.; Oskar Kolberg „Dzieła Wszystkie”, tom V.; Bartosz Gałązka „Kolędy Podkarpacia” i „Kolędy z gór”.

Tradycyjnemu Podkarpackiemu Kolędowaniu towarzyszą rzeźby z pracowni bieszczadzkiego twórcy Antoniego Łuczki.
Autorem obrazów do projektu „Dwanaście mgnień tradycji” jest podkarpacka artystka Elżbieta Stanisławczyk.

 

Niezbędnik kolędnika – tradycyjne kolędowanie
autor: oprac.paba