Ustrzyki Dolne
środa, 11 września 2019

Noc Księgarń na Podkarpaciu

Noc Księgarń na Podkarpaciu<br/>fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy

20 września po zmroku rozpocznie się pierwsza Noc Księgarń. Do ponad 100 lokalizacji w całej Polsce dołączają także księgarnie z Rzeszowa, Krosna, Sanoka, Leska, Ustrzyk Dolnych i Przemyśla.

Po Nocy Muzeów i Nocy Bibliotek przyszedł czas na święto księgarzy. Z okazji 20-lecia działalności dystrybutor książek OSDW Azymut postanowił wesprzeć tradycyjne księgarstwo. Gwiazdy literatury, spotkania autorskie, koncerty, całonocne czytanie książek, warsztaty literackie i konkursy to tylko część propozycji księgarzy. To będzie wielkie święto czytelników w całej Polsce.
 
Na Podkarpaciu do zabawy włączyło się 7 księgarń z Rzeszowa, Krosna, Sanoka, Leska, Ustrzyk Dolnych i Przemyśla. W stolicy regionu, Rzeszowie w swoje progi zaprosi gości Księgarnia Edycja Św. Pawła, gdzie wieczór rozpocznie DobraNOCKA dla dzieci. Razem z Mikołajem z Wysp Koralowych dzieci wyruszą na poszukiwanie kart zaginionej Księgi. Każdy uczestnik otrzyma prezent – niespodziankę. Później nastanie MŁODA GODZINA – debata o młodych w Kościele.

W Przemyślu działa prężnie Kontrabanda Literacka, która dla swoich gości zaplanowała kilka Wydarzeń pod wspólnym hasłem „Sen jest dobry, ale książki są lepsze” (G.R.R. Martin). O 18.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Jerzym Jarniewiczem, poetą, krytykiem literackim i tłumaczem, m.in. Jamesa Joyce'a czy Philipa Rotha. Później dla dzieci i dorosłych rozpocznie się przedstawienie Teatru Kamishibai, a o 21.00 będzie można wziąć udział we wspólnym czytaniu na wystawie, do którego złosili się m.in. przemyscy poeci, Radni Rady Miejskiej w Przemyślu i aktorzy Teatru S.A.N. W trakcie Czytania na Wystawie odbędą się także warsztaty ilustratorskie dla najmłodszych czytelników. Przez cały wieczór będzie można wziąć udział w warsztatach z sitodruku I zrobić sobie pamiątkowe napisy na koszulkach i torbach. Na zakończenie księgarze zaproszą gości na nocne czytanie z muzyką w tle, na które trzeba będzie zabrać własny śpiwór, karimatę lub koc.

Księgarnia BOSZ w Ustrzykach Dolnych dla czytelników planuje m.in. wieczór z bajką - głośne czytanie dla dzieci, bajkowy quiz z nagrodami, spotkanie autorskie i dyskusję wokół książki dla dorosłych. W Krośnie w Księgarni Autorskiej odbędzie się spotkanie z Andrzejem Paradyszem wokół książki „Anioły i Demony na Bukowinie. Rowerem na pograniczu kultur”. Do nocnych zabaw włącza się również doskonale znany mieszkańcom Krosna Antykwariat Zbigniewa Oprządka. W Księgarni Autorskiej w Sanoku  czytelnicy wezmą udział w zabawie terenowej, podczas której na uczestników będą czekały rozmaite zadania i książkowe zagadki. W Lesku w Księgarni BOSZ odbędzie się spotkanie z Kazimierzem Nóżką i Marcinem Sceliną, autorami książek „Zanim wyjedziesz w Bieszczady” i „Niedźwiedzica z Baligrodu”, podczas którego dwóch najsłynniejszych leśników w Polsce i kulturoznawca konfrontują nasze wyobrażenia o krainie studenckich wypadów, hipisów i dzikiej natury z prawdziwym obrazem Bieszczadów. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Księgarń jest bezpłatny. Pełny program na stronie www.nocksiegarn.pl.
 
Organizatorem akcji jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcję wspierają m.in. Polska Izba Książki, Kraków Miasto Literatury UNESCO i Miasto Łódź.

Partnerzy: Kraków Miasto Literatury Unesco, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Czytam Polskie, Książki Kupuję Kameralnie, Tygodnik Powszechny, Rzeczpospolita, Rzeczpospolita, Rzeczpospolita Życie Regionów, Books not dead, Lubimyczytać.pl, Biblionetka.pl, Książki Magazyn Literacki, Twoja Księgarnia, Booklips.pl, PWN, Copernicus Center, Wydawnictwo Literackie, Dwie Siostry, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Sonia Draga, Znak, Literatura, Zakamarki, Nasza Księgarnia, Wielka Litera, Wydawnictwo Amber, Wydawnictwo BIS, Wydawnictwo Dolnośląskie, Uroda Życia.

 

autor: AK
źródło: OSDW Azymut