Ustrzyki Dolne
niedziela, 22 marca 2020

Nowy „Bieszczad” już do kupienia

Nowy „Bieszczad” już do kupienia

Ukazał się 23 numer „Bieszczada” – rocznika wydawanego przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Ustrzykach Dolnych.

Wydanie jest podwójne – na 2019 i 2020 rok. Na nieco ponad 300 stronach redakcja zamieściła jedenaście artykułów historycznych. Z pewnością zaciekawią nie tylko stałych czytelników, ale i tych, którzy dopiero być może zaczynają swoją przygodę z tym  wydawnictwem.

W numerze przeczytamy m.in. o: przywileju lokacyjnym Czarnej z 1505 roku, skomplikowanych dziejach ustrzyckiego młyna, zapomnianej bitwie konfederatów barskich z Rosjanami w Ustrzykach Dolnych, czy też o cudownej ikonie Matki Boskiej Leskiej. Najobszerniejszy tekst poświęcony jest generałowi Stanisławowi Maczkowi, w tym jego wielkiej roli w bitwie o Ustrzyki w 1918 roku (wówczas w randze porucznika). Inna publikacja również sięga do przeszłości grodu nad Strwiążem, a jej autorka przedstawia czytelnikom garść listów przedwojennej mieszkanki miasta Tekli Klagowej, które przez lata pisywała do bliskich.

Ponadto równie interesujące artykuły o artyście Tyrsusie Wenhrynowiczu, o Polakach mieszkających w Morochowie do 1947 roku, o obchodach setnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza w Ustrzykach Dolnych, czy też o I Pułku Strzelców Podhalańskich w bitwie pod Birczą.

Nowe wydanie rocznika „Bieszczad” można kupić w księgarniach lub internetowo. Zamówienia na: www.tonzbieszczadzki.pl  w zakładce Bieszczad.

 

autor: pot