Ustrzyki Dolne
piątek, 31 lipca 2015

Paryskie artystki w Ustrzykach Dolnych

Paryskie artystki w Ustrzykach Dolnych<br/>fot. Andrzej Górski
fot. Andrzej Górski

W Ustrzyckim Domu Kultury miało miejsce niecodzienne wydarzenie, na które zaprosił mieszkańców Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. Na dwa dni przez Jarmarkiem Karpackim odbył się koncert fortepianowy Ernestine Bluteau z Paryża, zatytułowany „Muzyczne wyznania w sercu Bieszczadów".

W wykonaniu pianistki zabrzmiała sonata Mozarta, romanse Mendelssohna i utwór La Leggierezza Liszta. Ernestine Bluteau jest uzdolnioną artystką mająca w swoim dorobku występy w wielu krajach. W Polsce koncertowała we Wrocławiu, w Podkowie Leśnej, a na Podkarpaciu w ramach trzeciego tournee wystąpiła w Przemyślu, Bolestraszycach, Ustrzykach Dolnych i Sanoku. Gościem specjalnym tych muzycznych wydarzeń była Krystyna Mazurówna słynna tancerka, choreograf i felietonistka. Na scenie Ustrzyckiego Domu Kultury wcieliła się w rolę konferansjerki swojej córki. Udzielała także porad jak się starzeć z radością, co jest przedmiotem jej wykładów prowadzonych w duecie z prof. UR dr hab. Krystyną Leśniak-Moczuk na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Dla artystek paryskich poezje i piosenki zadedykowali uczniowie i absolwenci z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Ustrzykach Dolnych. Poezję późnego romantyzmu - miłosne wyznania kochanków recytowali: Elżbieta Żarów, Elżbieta Koc, Kinga Sudoł, Martyna Lewek, Alicja Bator. Gościnnie Konrad Koncewicz. Dwie piosenki ze słowami Małgorzaty Gergasz i muzyką Macieja Organa „A to pomysł kobiety” i „Pójdę rządzić” oraz „Bieszczadzkie anioły” zaśpiewali Elżbieta Żarów, Elżbieta Koc, Kinga Sudoł, Martyna Lewek. Reprezentanci zespołu „Bandanki” wręczyli akty nadania Pierwszej Damy Bieszczadzkiej Krainy Muzyki Ernestynie Blutyeau i pierwszej Damy Bieszczadzkiej Krainy Tańca Krystynie Mazurównie.
Inicjatorem koncertu było Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich, a organizatorem Urząd Miejski, ZSP nr 1 i UDK w Ustrzykach Dolnych. W przygotowanie koncertu włączyły się Krystyna Jasińska, Janina Malicka, Beata Maciołek, Małgorzata Gergasz, scenografię wykonały Maria Nicko i Małgorzata Zacharjasiewicz a wydarzenie poprowadził Wojciech Szott.

autor: Krystyna Leśniak-Moczuk