Ustrzyki Dolne
wtorek, 1 grudnia 2020

Podkarpackie ma nowy przewodnik rowerowy

Podkarpackie ma nowy przewodnik rowerowy<br/>fot. PUW Rzeszów
fot. PUW Rzeszów

Bieszczady, Beskid Niski, Dolina Dolnego Sanu, Rzeszów i okolice, Roztocze i Ziemia Lubaczowska oraz Zachodnie Podkarpackie – Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego wydał przewodnik rowerowy, w którym znajduje się 50 propozycji tras dla pasjonatów dwóch kółek.

Jak informują pomysłodawcy, przewodnik powstał „w oparciu o subiektywny wybór, mając na celu zaprezentowanie najciekawszych naszym zdaniem miejsc oraz wykorzystanie istniejącej infrastruktury rowerowej. Tam gdzie było to możliwe trasy poprowadzone zostały oznakowanymi szlakami rowerowymi. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że takich miejsc rowerowych w całym województwie jest dużo więcej. Staraliśmy się, aby były one zróżnicowane pod względem trudności, jak i charakteru samej wycieczki. Wszystkie trasy mają postać pętli, a ich długość waha się od kilkunastu do nieco ponad czterdziestu kilometrów.”

W opisie każdej wycieczki zawarto: ogólną charakterystykę, opis techniczny przejazdu wraz z profilem wysokościowym oraz krótkie opracowanie najciekawszych atrakcji. Znalazły się tam również informacje o długości trasy, czasie przejazdu, trudność oraz dane mówiące o procentowym udziale dróg bez ruchu samochodowego. Całość została opatrzona dokładnymi mapami w skalach: 1:40 000 – 1:60 000.

Na terenie Bieszczadów, znajdujemy 11 pozycji. Wśród nich są trasy prowadzące przez Bieszczady Wysokie m.in.: prowadząca przy granicy z Ukrainą trasa do worka bieszczadzkiego czy malownicza trasa z Rajskiej Doliny przez Otryt.

Do najdłuższych bieszczadzkich tras zaproponowanych przez twórców przewodnika należą trasy z Komańczy do Łupkowa oraz trasa prowadząca wokół Arłamowa. Obie mają ponad 36 km długości. Ale znajdziemy tam również krótsze trasy np. z Wołkowyi do Baligrodu czy z Baligrodu w stronę Chryszczatej.

Coś dla siebie znajdą również rowerzyści odpoczywający w okolicach Jeziora Solińskiego i Jeziora Myczkowieckiego. Trasa „Nad bieszczadzkimi jeziorami” prowadząca wokół jezior ma ponad 29 km długości i prowadzi od zapory w Solinie, przez Zwierzyń, Caritas w Myczkowcach do zapory w Myczkowcach.

Ciekawie wygląda również trasa „Dolinami Jasieńki, Stebnika i Strwiąża”, prowadząca przez okolice gminy Ustrzyki Dolne. Zaczyna się w Jasieniu i przez Jałowe, Bandrów Narodowy, Stebnik, Krościenko, Brzegi Dolne prowadzi do Ustrzyk Dolnych. Tu twórcy przewodnika proponują zatrzymać się m.in. w Bieszczadzkim Muzeum Przyrodniczym BdPN, zwiedzić cerkiew dwudzielną z 1847 r., Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych oraz cerkwie w Jałowym i Krościenku.

Dodatkowo możemy się wybrać na trasy prowadzące przez Sine Wiry do Łopienki, z Tyrawy Wołoskiej wokół Działu oraz na szlak Ekomuzeum „Hołe”

Przewodnik wydano na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Jest to publikacja bezpłatna, a jej dystrybucją zajmuje się Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Przewodnik można pobrać w wersji elektronicznej na stronie: podkarpackie.pl oraz nabyć pisząc na adres e-mail: turystyka@podkarpackie.pl

 

autor: oprac. paba
źródło: PUW Rzeszów