Ustrzyki Dolne
niedziela, 15 września 2019

Spotkanie pod Krzyżem Vincenzowskim

Spotkanie pod Krzyżem Vincenzowskim

Wszystkich miłośników Huculszczyzny, a w szczególności twórczości Stanisława Vincenza zapraszamy na spotkanie pod Krzyżem Vincenzowskim w przysiółku Skarby w Bystrzcu pod Czarnohorą. W programie wspólne czytanie Vincenza, watra i oczywiście kułesza.

Spotkanie odbędzie się 19 września około godziny 17 i zakończy tegoroczną wędrówkę członków oraz sympatyków Towarzystwa Karpackiego, która prowadzić będzie od Diłowego przez Popa Iwana Marmaroskiego, Stoh i Pop Iwana Czarnohorskiego do Bystrzca.

Tematem przewodnim wędrówki będą wydarzenia z tragicznych dni września 1939 r., po wkroczeniu Sowietów. Na Przełęczy Jabłonickiej (Tatarskiej) odczytane zostaną wspomnienia Stanisława Vincenza oraz innych uczestników ówczesnego exodusu i zaprezentowany zostaną udostępnione całkiem niedawno, poruszające zdjęcia wykonane przez anonimowego węgierskiego fotografa.

Organizatorzy na Pop Iwanie zamierzają być 18 września w rocznicę ewakuacji załogi Obserwatorium, gdzie przeczytają wspomnienia z tego dnia spisane przez Władysława Midowicza.

FOT. KARPACCY.PL

 

Spotkanie pod Krzyżem Vincenzowskim
Spotkanie pod Krzyżem Vincenzowskim
autor: oprac. paba
źródło: karpaccy.pl