Ustrzyki Dolne
środa, 7 października 2020

Teatralizowana wystawa, która zaskakuje i uczy

Teatralizowana wystawa, która zaskakuje i uczy

Niedziela 4 października była szczególnym dniem w historii Miasta i Gminy Lesko. Z okazji 550-lecia nadania praw miejskich, uroczyście otwarte zostało mini muzeum zlokalizowane w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej z wystawą „Jedno życie leskie - dziejowe szelesty miasta”.

Trzy niezagospodarowane dotąd pomieszczenia poddasza leskiej biblioteki wypełniły się interaktywną, nowoczesną instalacją sięgającą w swej historii i  wymowie do wielkich nazwisk i postaci: Kmitów – założycieli miasta, Wincentego Pola, burmistrza Śliżyńskiego oraz Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Józefa i Franciszki Zwonarz.

W przestrzeni wystawienniczej dzieje się bardzo wiele. Jej autor Jarosław Figura - znakomity polski scenarzysta, reżyser i aktor, wywodzący się ze światowej sławy Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, uruchamia u oglądającego wszystkie zmysły poprzez muzykę, obraz, zapach, a nawet dotyk, wywołując tym samym ogromne emocje, wprowadzając zwiedzających w stan wzruszenia i zadumy.

Cała opowiedziana ludzka historia miasta wychodzi z drzewa leszczyny, od której miasto najprawdopodobniej przyjęło swą nazwę i prowadzi nas za pomocą klepsydry czasu poprzez czasy Kmitów, Pola, Śliżyńskiego, Zwonarzy, aż do współczesności.

Ogromną zaletą wystawy jest fakt, iż nic nie jest w niej przegadane, a częsta symbolika wyrażona w zróżnicowany sposób mocno uruchamia wyobraźnię zwiedzających, co można było zauważyć w trakcie wernisażu połączonego z działaniami performatywno-aktorskimi w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego z Leska. Wystarczyło spojrzeć w oczy osób wychodzących z poszczególnych pomieszczeń - w oczach tych niejednokrotnie widać było łzy wzruszenia.

Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa odbije się szerokim echem w środowisku nie tylko lokalnym, ale i ponadregionalnym oraz że przyczyni się do zwielokrotnienia liczby turystów zatrzymujących się w Lesku lub specjalnie tu przyjeżdżających. Spowoduje, że miasto stanie się bardziej rozpoznawalnym punktem na mapie kraju. Autor stworzył bowiem ponadczasowe dzieło, będące mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością i przyszłością, które jest hołdem dla wielokulturowości, przemijania, dla człowieczeństwa. Hołdem, którego nie da się opisać, a które trzeba zobaczyć osobiście.

Zapraszamy serdecznie do bezpłatnego zwiedzania instalacji od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 14.00. W okresie długich weekendów oraz przyszłorocznych wakacji wystawę można będzie zwiedzać również w niedzielę.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Jego autorami są: Biuro Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy Lesko oraz Bieszczadzki Dom Kultury. Zrealizowany został przy wielkim nakładzie pracy pracowników Leskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, Bieszczadzkiego Domu Kultury, Biura Promocji, Kultury i Turystyki, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesku, Basenu Aquarius, uczniów Liceum Ogólnokształcącego oraz wolontariuszy, którzy stale wspomagają ciekawe inicjatywy w gminie.

Wsparty ogromną pomocą historyków i kolekcjonerów jak: Stanisław Drozd, Benedykt Bocheński czy Romuald Zwonarz – syn jednych z bohaterów wystawy, jak też Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie i Scutum – historia ożywiona Sanok.

Fot. Beata Czyżewska

 

 

 

Teatralizowana wystawa, która zaskakuje i uczy
Teatralizowana wystawa, która zaskakuje i uczy
Teatralizowana wystawa, która zaskakuje i uczy
Teatralizowana wystawa, która zaskakuje i uczy
Teatralizowana wystawa, która zaskakuje i uczy
Teatralizowana wystawa, która zaskakuje i uczy
Teatralizowana wystawa, która zaskakuje i uczy
autor: GK