Ustrzyki Dolne
wtorek, 13 sierpnia 2019

Tu, gdzie Polska się zaczyna...

Tu, gdzie Polska się zaczyna...

Po wydanych w 2017 r. przewodnikach turystycznych „Spacerem po Bieszczadach” Stanisława Orłowskiego, zawierających propozycje 22 tras wycieczkowych w okolicach bieszczadzkich jezior i 12 tras w krainie połonin, krakowski COMPASS wydał kolejny przewodnik zatytułowany „Bieszczady. Wycieczki w dolinie górnego Sanu”.

Autorzy przewodnika, to znani bieszczadzcy wędrowcy - historyk, były wieloletni prezes Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty”, zwany „Hetmanem przewodników” Stanisław Orłowski, oraz leśnik, przewodnik beskidzki, goprowiec, Rzecznik Prasowy Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, poeta z tytułem Mistrza Mowy Polskiej Edward Marszałek.

W przewodniku znajdują się propozycje tras spacerowych, rowerowych, narciarskich, a także ważniejsze fakty historyczne dotyczące „Bieszczadzkiego Worka”. Jak można się było spodziewać po takich twórcach, wydanie jest pełne arcyciekawych treści, podanych w niebanalnej formie, tak, że korzystający z niego turysta otrzymuje nie zbiór suchych informacji, ale raczej opowieść o terenach, które zwiedza.

- Dla mnie dolina górnego Sanu to obszar, gdzie zaczynałem swoją pracę zawodową, a leśnictwo Sokoliki przez kilka lat było dla mnie najważniejszym miejscem na ziemi - mówi Edward Marszałek. - Mieszkając w Mucznem miałem okazję spenetrować tę dolinę dość dokładnie. Ludzie mówią, że tu świat się kończy, a dla mnie właśnie od zawsze on się tutaj zaczynał. Z radością przyjąłem propozycję kolegi Stanisława do udziału w przygotowaniu przewodnika, bo chciałem się podzielić ciekawostkami z tego terenu, zachęcić turystów do odwiedzenia tej części Bieszczadów, która mimo że jest niemal wyludniona, to ma niezwykle bogatą historię i wciąż kryje wiele tajemnic. Nie wszystkie ujawniliśmy przed użytkownikami przewodnika; niech każdy, kto tu zajrzy, ma dla siebie możliwość odkrywania tego uroczego zakątka – na pewno z pomocą tego przewodnika będzie mu łatwiej.

Pomimo niewielkiego formatu 14x19x1cm, (takiego samego jak poprzednie „Spacery”) w książeczce znalazły miejsce profesjonalne fotografie licznych gatunków zwierząt, ptaków i roślin spotykanych na trasach, a także interesujących obiektów w dolinie górnego Sanu. Autorzy zdjęć to Piotr Kutiak, Franciszek Adamczyk, Piotr Bartnik, Roman Czenczek, Bogdan Janik, Marek Podlipski, Jerzy Macioł, Grzegorz Chudzik, Roman Pasionek, Monika Mizgala, Edward Marszałek i Stanisław Orłowski. Konsultacji naukowej dokonał dr Antoni Derwich.

Spotkanie z autorami, promujące nowy przewodnik odbyło się w minioną niedzielę w Lutowiskach, podczas corocznej imprezy „XIII Dzień Żubra”.

 

Tu, gdzie Polska się zaczyna...
autor: ZM