Ustrzyki Dolne
środa, 11 września 2019

Ustrzycka biblioteka zaprasza na Narodowe Czytanie

Ustrzycka biblioteka zaprasza na Narodowe Czytanie<br/>fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy

Zapraszamy do udziału w Narodowym Czytaniu, które odbędzie się 12 września w ustrzyckiej bibliotece. Tym razem przeczytamy wybrane nowele, w tym m.in. „Orkę” Władysława Reymonta, „Dym” Marii Konopnickiej i „Katarynkę” Bolesława Prusa oraz zaśpiewamy pieśni patriotyczne.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele Polskie. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie: Dobra pani - Eliza Orzeszkowa; Dym - Maria Konopnicka, Katarynka - Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) - Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… - Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) - Henryk Rzewuski.

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Wszystkich mieszkańców gminy Ustrzyki Dolne zapraszamy już w czwartek, 12 września, o godzinie 17:00 do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przeczytamy wybrane nowele, w tym m.in. „Orkę” Władysława Reymonta, „Dym” Marii Konopnickiej i „Katarynkę” Bolesława Prusa oraz zaśpiewamy pieśni patriotyczne.
Zapraszamy serdecznie!

 

autor: oprac.paba
źródło: www.prezydent.pl