Ustrzyki Dolne
czwartek, 16 kwietnia 2020

Ustrzycka Teatroteka - Oglądaj z nami pierwszy spektakl!

Ustrzycka Teatroteka - Oglądaj z nami pierwszy spektakl!<br/>fot. scrn
fot. scrn

Teatr Formy PARRA, który działa przy Ustrzyckim Domu Kultury, włączył się w akcję #zostańwdomu. Od dziś ich archiwalne spektakle będziemy mogli zobaczyć na kanale YouTube. Jak zapowiadają pomysłodawcy, przedstawienia będą dodawane dwa razy w tygodniu.

Jak mówi Grażyna Kaznowska, aktorka oraz założycielka i instruktorka Teatru Formy PARRA - puste przestrzenie UDK, a zwłaszcza pusta scena, zaczęły Jej ogromnie doskwierać. - A tak naprawdę, to brak możliwości spotkania się z moimi parrowiczami - zważywszy, że końcówką kwietnia mieliśmy zorganizować Parrowe Wieczory Premierowe. Dlatego postanowiłam udostępniać na YouTube poprzez profil UDK i oczywiście profil „parrowy” spektakle, które powstały na przestrzeni dwudziestu dwóch lat funkcjonowania Teatru Formy PARRA – mówi instruktorka.

- Mam świadomość, że teatr rządzi się troszkę innymi prawami niż film. I tak naprawdę w interesie teatru jest pokazywanie tylko krótkich fragmentów, a nie całego spektaklu. Jednakże są to już dość historyczne spektakle, a po drugie pracujemy z młodzieżą, a nie z aktorami profesjonalnymi. Myślę, że taka forma dla każdego, kto chciałby obejrzeć spektakl - coś wartościowego dla siebie wyciągnąć, to na pewno będzie fajna opcja – dodaje aktorka.

Pomysł emitowania spektakli poprzez media społecznościowe oraz kanał YouTube nie jest nowy. Już wiele instytucji kulturalnych z powodu pandemii koronawirusa transmituje archiwalne koncerty lub sztuki teatralne. Teraz, dzięki inicjatywie Grażyny Kaznowskiej osoby zainteresowane ustrzyckim teatrem mają szansę na powtórne zobaczenie „parrowych” spektakli. Dodatkowo rozpowszechnienie pełnej wersji spektakli, daje szanse nowym osobom na poznanie naszego, bieszczadzkiego teatru. Spektakle grane przez młodzież często dotykają problemów, z którymi ona się boryka. Każdy z tych spektakli niesie ze sobą jakąś wartość edukacyjną oraz artystyczną. Cały cykl emitowanych spektakli będzie miał jedną nazwę „Ustrzycka Teatroteka”.

- Bardzo dziękuję Katarzynie Dudzińskiej, która wspólnie ze mną tworzy cały projekt i ta tak zwana „brudna robota” spada na nią. Bez niej bym tego nie zrobiła – mówi Grażyna Kaznowska.

Spektakle Teatru Formy PARRA, będą dodawane na youtube w każdy wtorek i piątek o godzinie 17.

Zapraszamy do oglądania!

Ustrzycka Teatroteka - Oglądaj z nami pierwszy spektakl!
autor: PWK