Ustrzyki Dolne
piątek, 27 marca 2020

Zapraszamy na Bieszczadzki Festiwal Książki

Zapraszamy na Bieszczadzki Festiwal Książki<br/>fot. Pixabay
fot. Pixabay

Samorządy Ustrzyk Dolnych i Leska szykują dla mieszkańców i turystów literackie święto. W czerwcu w obydwu miastach gościć będą znani pisarze, m.in. Katarzyna Bonda, Łukasz Orbitowski czy dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski.

Bieszczadzki Festiwal Książki zaplanowano na 5 i 6 czerwca. Miasta podzielą się pisarzami. Pierwszego dnia w Ustrzykach Dolnych z czytelnikami spotkają się Sylwia Chutnik, Justyna Kopińska i Ludwik Wiśniewski. Nazajutrz w Lesku gościć będą: Katarzyna Bonda, Łukasz Orbitowski, Ludwik Wiśniewski i Małgorzata Gutowska-Adamczyk.

Spotkania autorskie to nie wszystko. W programie także kiermasz książek, głośne czytanie na trawie, konkursy i zabawy (w tym m.in. plastyczne i gier planszowych), olimpiada gier podwórkowych. Lokalni twórcy zaprezentują swoje dzieła (obrazy, rzeźby itp.), a restauratorzy – kulinaria.

Jak piszą organizatorzy, celem Bieszczadzkiego Festiwalu Książki (wcześniej: Bieszczadzkiego Lata z Książką) jest popularyzacja czytelnictwa i bogatej kultury regionu. Książka jest „najlepszym przyjacielem człowieka”, stąd potrzeba stałego podkreślania jej roli w życiu jednostki i społeczeństw. Wspólne czytanie kształtuje kompetencje językowe i oswaja najmłodszych z kulturą.

Według szacunków, w czerwcowej imprezie może wciąć udział nawet trzy tysiące osób. Przyjadą nie tylko pisarze, lecz również wydawcy książek, księgarze i bibliotekarze, którzy będą zachęcać mieszkańców i turystów do sięgania po literaturę.

Katarzyna Bonda nazywana jest królową polskiego kryminału; dominikanin Ludwik Wiśniewski to wnikliwy analityk polskiego Kościoła katolickiego; Małgorzata Gutowska-Adamczyk jest autorką bestsellerowej sagi „Cukiernia pod Amorem”; Justyna Kopińska podejmuje w swych reportażach istotne i trudne tematy społeczne; Sylwia Chutnik pisze m.in. o szeroko rozumianej kulturze; Łukasz Orbitowski to laureat Paszportu Polityki, autor telewizyjnych rozmów z poetami i prozaikami.

Organizatorzy BFK: Urząd Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych, Urząd Miasta i Gminy w Lesku. Współorganizatorzy: Wyższa Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Księgarnie Nova. Patronat medialny nad imprezą objęła m.in. Gazeta Bieszczadzka.

Mimo że Festiwal zaplanowano na 5 i 6 czerwca, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany terminu wydarzenia. Wszystko będzie zaleć od rozwoju sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. – Najważniejsze jest dla nas zdrowie i bezpieczeństwo uczestników Festiwalu – mówi dr Wergiliusz Gołąbek, rektor WSIiZ w Rzeszowie.

 

autor: pot